Czesi naprawią ukraiński sprzęt wojskowy. Jako pierwsze do czeskich zakładów przemysłowych trafią czołgi T-64

Resort obrony Czech poinformował w tym tygodniu o podpisaniu umowy w sprawie naprawy ukraińskiego sprzętu wojskowego przez czeski przemysł zbrojeniowy. Jako pierwsze do czeskich zakładów zbrojeniowych trafić mają czołgi T-64. W przyszłości prace mają zostać rozszerzone na kołowe transportery opancerzenie BTR-80 i opancerzone samochody rozpoznawcze BRDM-2.

Wikimedia CommonsMinisterstwo Obrony Ukrainy

W ramach kontraktu, który otrzymał czeski holding Czechoslovak Group przewidziana jest nie tylko sama naprawa czołgów T-64 biorących udział w walkach z rosyjskim agresorem, ale również remonty oraz rozruchy składowanych pojazdów pancernych przez stronę ukraińską w magazynach wojskowych.


W przyszłości naprawy mogą zostać rozszerzone na kołowe transportery opancerzenie BTR-80 i opancerzone samochody rozpoznawcze BRDM-2. W prace serwisowe tych maszyn mogą być zaangażowane inne czeskie firmy.


-Czechy były pierwszym krajem partnerskim, do którego strona ukraińska oficjalnie zwróciła się z prośbą o wzajemną współpracę firm czeskich i ukraińskich w sprawie naprawy sprzętu wojskowego, który musi zostać uruchomiony lub został uszkodzony w walkach - powiedziała minister obrony Czech Jana Černochová.


Warto zauważyć, że Czechy w tym miesiącu przekazać miały Ukrainie  bojowe wozy piechoty BMP-1 oraz czołgi T-72M1.


W ciągu ostatnich kilku lat Czesi sprzedali na Ukrainę m.in. 46 bojowych wozów piechoty BMP-1,  33 haubic samobieżnych 2S1 Goździk kal. 122 mm, jak i 26 samobieżnych armatohaubic Dana-M2 kal. 152 mm.

 

 Źródło: niezalezna.pl , ministerstwo obrony Czech, Irozhlas.cz

#sprzęt wojskowy ##Ukraina #Czesi #Czechy #przemysł zbrojeniowy #czołgi #wojna na Ukrainie

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo