Jarosław Kaczyński: Wiemy, co się stało. Chciałem o tym powiedzieć w 12. rocznicę zbrodni, zamachu!

Wicepremier Jarosław Kaczyński zabrał głos podczas uroczystych obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. - Zawsze, kiedy tu jesteśmy, myślimy o oddaniu hołdu tym, którzy zginęli w drodze do Katynia - mówił. Kaczyński wskazał wprost, co doprowadziło do tych dramatycznych wydarzeń.

Jarosław Kaczyński
fot. TVP Info

- Chcemy oddać hołd, chcemy zachować pamięć, chcemy by ta pamięć trwała. Dziś, jutro, za rok, za dwa, za 10 i 20. Ale podczas tych spotkań i marszów, których było 96, podczas wystąpień, które miały tu miejsce, zawsze mówiłem także o wielkiej potrzebie prawdy, o dążeniu do prawdy, o dążeniu do tego, by odpowiedzieć na pytanie: co się naprawdę stało? To była rzeczywiście katastrofa, ale czy tylko katastrofa, wypadek, zbieg okoliczności? Wielu z nas w umysłach i sercach miało wielkie wątpliwości. Bardzo wielu wiedziała, że to nieprawda, że ta opowieść, którą słyszeliśmy, z prawdą nie ma nic wspólnego. Ale mieć przeczucie, a mieć dowody, zamkniętą i konsekwentną odpowiedź, to wielka różnica

- mówił Kaczyński, dodając:

Dziś chcę państwu powiedzieć, że nastąpiła wielka zmiana. Zmiana ta wynika nie tylko z tego tragicznego kontekstu, a jest nim wojna na Ukrainie, niesłychane zbrodnie, jest potwierdzenie, że Rosja się nie zmieniła, że postkomunizm, bo w Rosji jest postkomunizm, jest równie zbrodniczy jak komunizm.

- To oczywiście ważna przesłanka, ale dowody trzeba umieć zebrać. To było niesłychanie trudne, trwało bardzo wiele lat - wskazywał Kaczyński, zaznaczając, że "poza przeświadczeniem i wolą dotarcia do prawdy nie mieliśmy nic". - Mieliśmy tylko ludzi, którzy chcieli do tej prawdy dotrzeć. Był Antoni Macierewicz i jest nadal, byli inni - wymienił.

Jak wskazał Kaczyński, "dziś już wiemy co się stało, mamy tę odpowiedź, po raz pierwszy, konsekwentną, odpowiadającą na wszystkie pytania, a także zweryfikowaną przez wiele ośrodków".

- Będzie w najbliższych dniach i tygodniach o tym mowa. Będzie to przedstawione opinii publicznej. To ta wielka zmiana, o której chciałem właśnie dziś, w 12. rocznicę zbrodni, zamachu, państwu powiedzieć - dodał. Wskazał, że Lech Kaczyński prowadził politykę, która miała doprowadzić do przeciwstawienia się rosyjskim planom, jakie potrafił przewidzieć.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Smoleńsk #Jarosław Kaczyński

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo