Wsparcie dla seniorów. Specjalna karta na codzienne zakupy

Poza pomocą uchodźcom z Ukrainy, Caritas Polska cały czas wspiera potrzebujących w kraju. 11 tys. seniorów otrzyma np. kartę na zakupy, która co miesiąc, do stycznia 2023 r., zasilana będzie kwotą 160 zł w ramach V edycji programu "Na codzienne zakupy" – tłumaczy Caritas Polska.

zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Zgodnie z tradycją przed świętami Wielkanocnymi zamierzamy przygotować ok. 120 paczek dla podopiecznych Caritas Polska oraz kilka tysięcy paczek, które będą rozdysponowywane w ośrodkach diecezjalnych.
- powiedział Maciej Dubicki z Caritas Polska.

Jako przykład wskazał Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, która w tym roku z okazji Wielkanocy przygotowuje 1 tys. paczek dla osób najuboższych i tych w kryzysie bezdomności. Podobne paczki przygotowuje Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Niektóre organizują planują także wielkanocne śniadanie, czego przykładem jest Caritas Archidiecezji Poznańskiej, gdzie w ubiegłym roku było 900 osób, czy Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

W ramach programu "Na Codzienne Zakupy" organizowanego przez Caritas Polska i Caritas diecezjalne oraz Fundację Biedronki, w tym roku pomoc otrzyma 11 tys. seniorów.

Miesięczna kwota do wydatkowania na zakupy to 160 zł. Karty są automatycznie doładowywane przez kolejnych 10 miesięcy od kwietnia br. do stycznia 2023. W związku z tym, łączna kwota dla każdego z 11 tys. podopiecznych Caritas to 1600 zł. Całość pomocy w tej edycji programu wyniesie na ponad 17 mln złotych.
- powiedział Dubicki.

Uczestnicy programu zostali zakwalifikowani przez diecezjalne Caritas.

Poza tym, każdy uczestnik programu dostaje kontakt do przypisanego wolontariusza, który jeśli jest taka potrzeba – pomaga seniorowi w zakupach, transporcie do i ze sklepu lub w codziennych czynnościach, takich jak przygotowanie posiłków czy drobne naprawy w domu.

Dubicki zaznaczył, że cały czas prowadzony jest także program "Senior Caritas Est". 

Jego celem jest poprawienie jakości życia seniorów i pomagającym im wolontariuszom poprzez aktywizację i wsparcie indywidualne, minimalizowanie procesów osamotnienia oraz wykluczenia.
- wyjaśnił. 

W ramach programu odbywają się regularne cotygodniowe spotkania we wtorki o godz. 18.00, które są okazją do wymiany doświadczeń i rozrywki. 

W czasie pandemii spotkania odbywały się w formie on-line i uczestniczyło w nich kilkudziesięciu seniorów. Po świętach Wielkiejnocy będziemy uruchamiać regularne spotkania na wspólne wyjazdy, pielgrzymki czy spotkania świąteczne.
- zapowiedział Maciej Dubicki z Caritas Polska.

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo