Prezydent Joe Biden odwiedził symbol jedności sojuszniczej. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka najważniejszym logistycznym hubem w regionie.

Pierwszym przystankiem dwudniowej wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce był port lotniczy Rzeszów-Jasionka. Prezydent Joe Biden spotkał się tam m.in. z żołnierzami amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej, którzy operują w Polsce. Rzeszów-Jasionka jest jednym z najlepszych lotnisk w Polsce do wykonywania operacji przerzutu wojsk i sprzętu wojskowego. - Miejsce to staje się pewnego rodzaju symbolem budowania nowych możliwości Polski, jeśli chodzi o zaplecze lotniskowe. Samo zaś lądowanie prezydenta Joe Bidena w Rzeszowie-Jasionce pokazuje jak Amerykanie bardzo pewnie się czują oraz dysponują ogromną wiedzą na temat możliwości i zdolności Rosji -mówi gen. bryg. w stanie spoczynku pil. Dariusz Wroński.

TwitterMON

Już od kilku tygodni na wschodniej ścianie Polski w ramach wzmocnienia obecności wojskowej USA stacjonują żołnierze z 82. oraz 101. Dywizji Powietrznodesantowej. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden od spotkania z żołnierzami z 82. Dywizją Powietrznodesantowej rozpoczął swoją dwudniową wizytę w Polsce. 

 

Jestem tutaj z jednego prostego powodu: aby podziękować. Chciałbym podziękować za waszą ofiarę. Dziękuję za to, kim jesteście. Dziękuję za to, co robicie -stwierdził prezydent Joe Biden do zebranych żołnierzy przebywających w Rzeszowie. 


Po tym wystąpieniu Joe Biden wspólnie z żołnierzami zasiadł do stołu aby skosztować pizzy.

Jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainie port lotniczy Rzeszów-Jasionka był wykorzystywany przez sojuszników m.in. z NATO jako hub logistyczny. To właśnie na tym lotnisku codziennie lądowały wojskowe samoloty transportowe, w tym ciężkie jednostki Boeing C-17 Globemaster III należące  do Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (United States Air Force - USAF) oraz brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (Royal Air Force- RAF). 

Już po wybuchu wojny na Ukrainie lotnisko w Rzeszowie zaczęło być wykorzystywane na masową skalę do działań nie tylko wojskowych ale również humanitarnych. Jednym słowem Rzeszów-Jasionka stał się swego rodzaju hubem przerzutu sił i środków w miejsca znajdujące się blisko granicy konfliktu rosyjsko-ukraińskiego  - mówi gen. bryg. w stanie spoczynku pil. Dariusz Wroński. 


Port lotniczy Rzeszów-Jasionka charakteryzuje się bardzo dobrą drogą startową, która ma ponad 3200 metrów długości i 65 metrów szerokości. Daje to kapitalne możliwości lądowania dużych statków powietrznych. Jak podkreślają eksperci nie ma innego lotniska na tyle bezpiecznie oddalonego od granicy konfliktu, aby można czuć się bezpiecznie a z drugiej strony na tyle blisko, aby pomoc dla Ukrainy sprzętowa i humanitarna mogła być niezwykle szybko przekazana. 
 


-To niesamowite położenie, które predysponuje lotnisko Rzeszów-Jasionka do tego, aby stał się jednym z najważniejszych lotnisk w Polsce. To tam dociera pomoc humanitarna, uzbrojenie, sprzęt wojskowy, wyposażenie a jednocześnie jednostki, które w odpowiednich rzutach lądują w odstępie kilku godzin -mówi gen. bryg. w stanie spoczynku pil. Dariusz Wroński. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Rzeszów #port lotniczy Rzeszów-Jasionka #prezydent USA #Joe Biden #dyplomacja #sojusznicy

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo