Zmiany w podatkach. Obniżenie PIT to nie wszystko - ZOBACZ, co jeszcze może się zmienić

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś kilka propozycji zmian podatkowych. To m.in. obniżenie podatku PIT, korzystniejsze zasady stosowania kwoty wolnej czy preferencje podatkowe dla rodziców, opiekunów i dzieci.

Mateusz Morawiecki
fot. Tomasz Jędrzejowski

Obniżenie PIT z 17 do 12 proc. 

- Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku PIT z 17 na 12 proc. To jest ten próg, który obowiązuje wszystkie osoby płacące na skali podatek zarówno emeryci, jak i osoby pracujące na pełnym etacie na umowie o pracę, bez żadnych dodatkowych warunków, bez żadnych "haczyków", jak to się mówi. Po prostu obniżenie stawki podatku PIT z 17 na 12 proc. Tej stawki, którą zresztą obniżyliśmy dwa i pół roku temu z 18 na 17 proc.

- powiedział premier na konferencji prasowej. 

Wyłączenie składki zdrowotnej z podstawy opodatkowania

Rozliczenie składki zdrowotnej w rozliczeniu podatkowym dotyczyć będzie przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Dodano, że roczny limit dla liniowców wynosi 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu); dla ryczałtowców wynosi 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu); dla podatników na karcie wynosi 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). Jak podano, zmiana dotyczy 1,4 mln podatników.

Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej

Od 1 lipca chcemy zrezygnować z ulgi dla klasy średniej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, prezentując propozycje zmian podatkowych. "Ulga dla lasy średniej, jeśli te rozwiązania spotkają się z dobrym przyjęciem, to od 1 lipca chcemy je wdrożyć i wtedy również zrezygnować z ulgi dla klasy średniej" - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Mechanizm osłonowy dla OPP

Szef rządu przekazał, że w projekcie zmian podatkowych, który ma trafić do konsultacji, wprowadzony ma zostać mechanizm osłonowy związany z 1 proc. podatku przeznaczanego przez osoby indywidulane na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.

Korzystniej z kwotą wolną

Proponujemy korzystniejsze zasady stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach - dla wieloetatowców i dla składających PIT-2 - zapowiedział Morawiecki.

Wspólne rozliczanie się z dzieckiem

Zaproponowano powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców. Zakłada się, że wspólne rozliczenie zastąpi ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł.

Preferencje podatkowe

Zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców - to kolejna z rządowych propozycji.

Zmiany dla wieloetatowców

Przy zbiegu kilku umów podatnik będzie mógł upoważnić maksymalnie 3 płatników do zmniejszania zaliczek na PIT.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#zmiany w podatkach #Polski Ład (Zakładka)

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo