Zmiany w polskim systemie podatkowym. Wiceminister finansów: „Podatnicy na pewno na tym nie stracą"

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki wraz z ministerstwem finansów zapowiedzieli kilka rozwiązań, które rząd zamierza wprowadzić w ramach "tarczy antyputinowskiej". Skutki wojny na Ukrainie mają być ograniczone tak, aby portfele Polaków ucierpiały na tym jak najmniej.

Zrzut ekranu (tvpstream.vod.tvp.pl)

Ministerstwo Finansów przedstawiło dziś kilka propozycji zmian podatkowych. Po posiedzeniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministra finansów Artura Sobonia.

Szef polskiego rządu zaznaczył na wstępie, że aby powstrzymać eskalację rosyjskiej inwazji na Ukrainę, należy nałożyć jeszcze większe sankcje. Chociażby odcięcie się od rosyjskich surowców energetycznych. Podkreślił jednak, że skutki wojny są odczuwalne dla portfeli Europejczyków w tym - Polaków. 

W związku z tym, premier wraz z resortem finansów zaproponowali kolejne rozwiązania, które choć w minimalnym stopniu złagodzą konsekwencje wynikające z odizolowania się od Rosji - będzie to między innymi obniżka podatku PIT z 17% na 12% oraz wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z opodatkowania.

"Przedstawiamy dzisiaj państwu propozycje zmian podatkowych, które chcielibyśmy poddać konsultacjom. Chcemy je wypracować wspólnie w dialogu z tymi, którzy podpowiedzą nam, jak odpowiednio przygotować takie zmiany."

- powiedział wiceminister finansów.

"Jeśli chodzi o podatki, to drobna zmiana może mieć poważne skutki. Zawsze będą pojawiać się rzeczy, na które trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę."

- dodał Soboń.

Wiceszef resortu finansów zaapelował również do polskiej społeczności o zgłaszanie uwag, które mogą usprawnić system podatkowy w związku ze zmianami.

"Projekt ma charakter powszechny, pracowaliśmy nad nim kilka tygodni, tak, aby rozwiązania, które były przyjęte w systemie podatkowym utrzymać, a nawet wzmocnić poprzez korektę stawki. Te rozwiązania, które wywoływały kontrowersje, takie jak ulga dla klasy średniej, zastępujemy rozwiązaniami systemowymi. To powoduje, ze warunki prawne będą ściśle określone. Wszystkie te zmiany są albo korzystne albo neutralne dla podatników. Nie ma sytuacji, w której podatnicy na tych zmianach stracą."

Oprócz tych systemowych rozwiązań, chciałbym powiedzieć o kilku zmianach, które są inicjatywą obywatelską. Po pierwsze, wspólne rozliczanie się samotnych rodziców z dzieckiem. Także wprowadzamy zwiększony dochód dla dziecka w wysokości 12-krotność renty rodzinnej (pracującego dziecka). Wprowadzamy również udogodnienia dla tych podatników, którzy są na urlopie macierzyńskim. 

Wiceminister zapowiedział, że system zmiany podatków ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku.

 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, tvp.info.stream.vod.pl

 

#Ministerstwo Finansów #konferencja #Mateusz Morawiecki

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo