Studenci z Indii wracają do domu. Pomogła im Polska

Ponad 400 studentów z Indii, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę, uciekając przed wojną, wraca bezpiecznie do swojej ojczyzny - poinformował we wtorek wieczorem wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dwa samoloty do Delhi wyruszyły z lotniska pod Rzeszowem.

Studenci z Indii wracają do domu
fot. General Vijay Kumar Singh

"Ponad 400 studentów z Indii, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę uciekając przed wojną, wraca bezpiecznie do swojej ojczyzny" - napisał na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Ewakuację studentów z Indii, którzy uciekli do Polski z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, relacjonuje ambasador RP w Indiach Adam Burakowski. "Pierwsze dwa samoloty z indyjskimi studentami, którzy uciekli przed rosyjską agresją na Ukrainę, wyleciały z Rzeszowa" - poinformował polski dyplomata.

Ewakuacja studentów odbywa się we współpracy indyjskiego i polskiego rządu. Rząd Narendry Modiego działania prowadzi w ramach Operacji "Ganges" (Operation Ganga). Operację koordynuje minister Indii ds. transportu gen. Vijay Kumar Singh, który w tym celu przybył do Polski.

Jak przekazał indyjski minister, z Polski we wtorek wyleciały dwa samoloty, jeden zabrał 218, a drugi 219 pasażerów. "Dziękujemy polskiemu rządowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc w ewakuacji naszych studentów" - napisał na Twitterze.


We wtorek m.in. o ewakuacji obywateli Indii przez Polskę prezydent Duda rozmawiał przez telefon z premierem Modim. Rozmawiali też o sposobach wpłynięcia na Rosję, by wstrzymała swoją agresję przeciwko Ukrainie.

Wtorek to szósty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Według danych Straży Granicznej do Polski dotychczas przyjechało ponad 431 tys. osób uciekających przed wojną. Jak informuje MSWiA, dominującą grupą uchodźców w Polsce są obywatele Ukrainy, ale wśród osób odprawianych przez SG są też obywatele USA, Nigerii, Indii, Gruzji i innych państw.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina #studenci #Indie

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo