Malarz przyniósł biały kwadrat. To jest wielkie dzieło sztuki i musicie w to uwierzyć! (FILM)

Ten filmik trzeba zobaczyć! Polski malarz w 2 minuty sparodiował dzieło Kazimierza Malewicza, komunisty, sowieckiego komisarza ludowego, którego obrazami zachwyca się dziś zachodnia awangarda, a jedno z nich sprzedano niedawno za 85 milionów. - To jest dzieło Malewicza! Biały kwadrat na białym tle. Oni nic nie przedstawia, bo nie może przedstawiać. Ale jeśli Państwu powiemy w mediach, że to dzieło sztuki, to musicie w to uwierzyć! – zademonstrował w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem w „Wywiadzie z chuliganem” malarz Piotr Paweł Drozdowicz, który przyniósł ze sobą białą deskę. Świetną parodię lewackich fascynacji sztuką obejrzeć można poniżej od 9 minuty 50 sekundy [ZOBACZ FILM na końcu tekstu].

Ot i dzieło!
fot. printscreen YouTube

Jak to możliwe, że na Zachodzie ceniona jest dziś sztuka, którą wymyślił twórca Armii Czerwonej Lew Trocki, a także komunistyczny poeta Włodzimierz Majakowski? O tym dowiedzieć się można z tego odcinka „Wywiadu z chuliganem”.

Temat jest trudny i niepoznany. Wielu twórców takiej sztuki nie ma pojęcia o swoim rodowodzie

– opowiada polski malarz Piotr Paweł Drozdowicz, który wiele czasu poświęcił studiowaniu biografii twórców awangardy. Kazimierz Malewicz, współpracownik Anatola Łunaczarskiego, komisarz ludowy sztuk wizualnych Rosyjskiej FSRR, był jednym z nich.

Jak wyjaśnia Drozdowicz, ważnym momentem w historii sztuki nowoczesnej jest wojna polska-bolszewicka. Sowieci uznali, że Polska jest nieugięta i nie udało się w niej zaszczepić rozkładowych bolszewickich idei, z powodu siły jej kultury. Odtąd sztuka stała dla nich ważnym orężem.

Ma to skutki bardzo praktyczne:

Tworząc dawną sztukę artysta się bardzo męczył, pracował, był wysiłek, trud i pot, ale potem ludzie mieli wielką przyjemność. Sztuka współczesna polega na tym, że artysta ma niesamowitą satysfakcję, przyjemność, doznania wszelkie najwyższe. Niestety, odbiorca niekoniecznie.

UWAGA! Wywiad z chuliganem jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizja Republika. Nowe odcinki programu pojawiają się W PONIEDZIAŁKI O 10.00 WYŁĄCZNIE NA KANALE YOUTUBE RADIA POZNAŃ.

Mocna rozmowa poniżej, satyryczny występ parodiujący bolszewickiego twórcę od 09:50


 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Piotr Paweł Drozdowicz #Piotr Lisiewicz #Kazimierz Malewicz #Lew Trocki #„Wywiad z chuliganem”

Magdalena Nowak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo