Wszystko co powinieneś wiedzieć o uldze dla klasy średniej

Co to jest ulga dla klasy średniej? Kogo dotyczy? Jak stosować ulgę? Na te pytania odpowiadamy w tekście.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/PhotoMIX-Company

Co to jest ulga dla klasy średniej? 
Ulga dla klasy średniej to rozwiązanie, dzięki któremu osoby o zarobkach wynoszących np. 6, 8, 10 czy 11 tys. zł brutto będą otrzymywać takie same wynagrodzenia jak w zeszłym roku.

Kogo dotyczy ulga dla klasy średniej? 
Z ulgi dla klasy średniej mogą korzystać m.in. pracownicy i przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej, których roczne zarobki mieszczą się w widełkach między 68 412 zł a 133 692 zł brutto.
Trwają również prace koncepcyjne nad tym by rozwiązanie to objęło również emerytów i rencistów, zleceniobiorców, osoby otrzymujące opodatkowane świadczenia z ZUS i nauczycieli akademickich oraz by ulga mogła być stosowana przy zbiegu różnych rodzajów umów, np. umowy o pracę z umową zlecenia.

Skąd kwota 12 800 zł brutto miesięcznie?
Kwota 12 800 zł brutto miesięcznie to granica, po przekroczeniu której podatnicy zaczną odczuwać zmiany w składce zdrowotnej. Do kwoty 11 141 zł brutto miesięcznie zarobki ochroni ulga dla klasy średniej. W przedziale od 11 141 zł do 12 800 zł brutto miesięcznie podatnicy nie stracą z uwagi na to, że przy takich zarobkach nadal będą płacić 17 proc. podatek, a nie już 32 proc. 

Jak stosować ulgę dla klasy średniej?
Ulgę dla klasy średniej można stosować na dwa sposoby:
- w trakcie roku lub
- dopiero po zakończeniu roku, przy składaniu rocznego PIT. 
Na to drugie rozwiązanie (rozliczanie ulgi dopiero po zakończeniu roku) decydują się osoby, które nie są w stanie przewidzieć jak dużo zarobią w 2022 r. Jeśli bowiem korzystaliby z ulgi w trakcie roku, a na koniec okazałoby się, że zarobili mniej niż 68 412 zł albo więcej niż 133 692 zł, to musieliby się liczyć z koniecznością dopłaty podatku w zeznaniu rocznym.

Co musi zrobić pracownik, który chce korzystać z ulgi w trakcie roku? 
Żeby korzystać z ulgi nie trzeba nic robić. Wystarczy zarabiać od 5 701 zł do 11 141 zł brutto miesięcznie. W takiej sytuacji ulga jest stosowana automatycznie. To oznacza, że nie trzeba składać żadnego oświadczenia. Pracodawca policzy ulgę dla pracownika.

Jak zrezygnować z ulgi? 
Ulgę dla klasy średniej można stosować również dopiero po zakończeniu roku, przy składaniu rocznego PIT. Osoby, które chcą z niej korzystać w trakcie roku muszą po prostu napisać pisemny wniosek do pracodawcy, żeby nie stosował im ulgi miesięcznie. Wówczas ulga przestanie być rozliczana najpóźniej od kolejnego miesiąca.

Co jeśli rozliczam się wspólnie z małżonkiem? 
W takim wypadku również można skorzystać z ulgi dla klasy średniej. To opłacalne zwłaszcza, gdy jeden małżonek zarabia więcej, a drugi mniej albo wcale. Przy wspólnym rozliczeniu małżonkowie mogą bowiem zsumować swoje zarobki i podzielić je na pół. Jeśli po tym podzieleniu zmieszczą się  w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł to ulga będzie im przysługiwała 2 razy i lepiej zarabiający małżonek nie będzie musiał dopłacać ani złotówki mimo że zarobił ponad limit uprawniający do ulgi. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Polski Ład (Zakładka)

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo