Wyliczanie składek zdrowotnych przez przedsiębiorców? Będzie nowelizacja ustawy

W ramach planowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w Polskim Ładzie zostaną m.in. zmodyfikowane zasady ustalania dochodu przez przedsiębiorców dla celów składki zdrowotnej – wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

pixabay.com/tookapic

Chodzi o informację na temat prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, za który odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów.

„Rozwiązania planowane w projekcie realizują główne postulaty społeczne związane z wejściem w życie Polskiego Ładu w obszarze podatków oraz ubezpieczeń zdrowotnych. Dotyczą one przede wszystkim zasad ustalania dochodu przez przedsiębiorców dla celów składki zdrowotnej oraz zwiększenia wsparcia dla rodzin z dziećmi w zakresie podatku PIT”

– podano.

Jak wskazano, w projektowanej ustawie planuje się wprowadzenie korzystnych rozwiązań dla niepełnych rodzin, a także złagodzenie mechanizmu stosowania kwoty wolnej w trakcie roku, w tym w zakresie działalności wykonywanej osobiście, np. przez osoby wykonujące osobiście działalność, w tym menedżerów, członków zarządu.

Przygotowywana nowelizacja ma także rozszerzyć krąg podatników, dla których „Polski Ład” jest neutralny, a poza tym ma dojść do modyfikacji zasad ustalania dochodu dla celów wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacanej przez osoby prowadzące działalność pozarolniczą, w tym poprzez uwzględnienie tzw. różnic remanentowych. Wreszcie projektowana ustawa ma umożliwić przesunięcie terminu wejścia w życie regulacji w zakresie prowadzenia ewidencji podatkowych przy użyciu programów komputerowych i ich przesyłania do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Zgodnie z informacją z wykazu prac legislacyjnych, projekt nowelizacji ma być gotowy w I kwartale tego roku.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Polski Ład (Zakładka)

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo