Przybywa rosyjskich wojsk na Białorusi. Ich liczebność owiana tajemnicą. Miejsca stacjonowania natychmiast zamaskowano

Rosyjskie wojska, głównie ze Wschodniego Okręgu Wojskowego budują obozy polowe i już ćwiczą na Białorusi w ramach „sprawdzianu sił reagowania Państwa Związkowego”. Władze wyrywkowo informują o ich rozmieszczeniu. Określenie dokładnej liczebności rosyjskich żołnierzy przerzuconych na Białoruś jest utrudnione. Wiadomo, że po rozbiciu obozów polowych, miejsca stacjonowania wojsk są natychmiast maskowane.

twitter.com/MOD_BY

Białoruskie ministerstwo informuje o rozpoczętych już na poligonie Brzeskim ćwiczeniach w ramach zgrywania pododdziałów z obu krajów i "zajęciach kontrolnych" z udziałem „desantu, wojsk zmechanizowanych, załóg czołgowych, bojowych wozów piechoty, oddziałów artyleryjskich, przeciwpancernych”.

Białoruscy i rosyjscy żołnierze przećwiczą obronę i walkę z nielegalnymi formacjami zbrojnymi.
- podano.

Na poligonie Obóz-Lesnowski "zorganizowano i zamaskowano miejsca stacjonowania żołnierzy, przeprowadzono kamuflaż sprzętu; zorganizowano posterunki i patrole" – przekazał resort obrony w Mińsku. 

Podobne "zajęcia kontrolne", mają się odbyć także na innych poligonach – Domanowskim, Gożskim i Osipowickim.

Rosyjscy wojskowi rozbili obóz polowy na poligonie w Brzeskim.
- podawało z kolei rosyjskie ministerstwo obrony. 

Na Białoruś trafiły już rakiety S-400 Triumf - poinformowało w czwartek rosyjskie ministerstwo obrony. Mają zostać rozmieszczone "na poligonie w obwodzie brzeskim", a następnie objąć dyżur bojowy w systemie obrony przeciwlotniczej Białorusi i Rosji. Wcześniej z Kraju Chabarowskiego, pokonując ok. 8 tys. km na lotnisko w Baranowiczach dotarło 12 myśliwców Su-35S.

Wielozadaniowe myśliwce Su-35S ze Wschodniego Okręgu Wojskowego zakończyły przebazowanie na białoruskie lotniska.
- poinformował rosyjski resort obrony 27 stycznia. 

29 stycznia Białorusini podali, że do kraju przerzucono rosyjskie zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S.

Na opublikowanym przez ministerstwo obrony nagraniu widać, że na Białoruś przyjechało 12 ciężarówek, z których każda może przewozić 12 rakiet. Ministerstwo obrony nie podało ani nazwy stacji, na którą przyjechał skład z rakietami, ani docelowego miejsca rozmieszczenia zestawów. Pokazano za to zdjęcia – tradycyjnie już – z powitania rosyjskich żołnierzy chlebem i solą. 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że na Białoruś dotarło już co najmniej kilkadziesiąt składów kolejowych z rosyjskim sprzętem i żołnierzami. Na terytorium Białorusi jadą wozy opancerzone, bojowe wozy piechoty, czołgi, moździerze i inny sprzęt. Większość pojazdów i uzbrojenia jest identyfikowana przez internautów na podstawie "powitalnych wideo" ministerstwa obrony i nagrań przekazywanych przez użytkowników sieci społecznościowych z różnych miejsc Białorusi. 

Według mediów na poligonie pod Osipowiczami są już rosyjskie rakiety Iskander. Na Białoruś trafiły też systemy artyleryjskie Uragan.

Jak wynika z ustaleń grupy śledczej Conflict Intelligence Team z 18 stycznia i innych analityków opierających się na powszechnie dostępnych źródłach, zarówno Uragany, jak i inny sprzęt wojskowy z Rosji zgromadzono w pobliżu miejscowości Rzeczyca w obwodzie homelskim, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą. 

Podczas wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek amerykańska ambasador Linda Thomas-Greenfield oceniła, że na Białorusi jest już 5 tys. rosyjskich żołnierzy, a docelowo ma ich być nawet 30 tys. 

Rosja wysłała na Białoruś w ostatnich dniach około 30 tys. żołnierzy i nowoczesną broń; jest to największy przerzut wojsk do tego kraju od czasu zakończenia zimnej wojny.
- mówił z kolei w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Białoruski resort obrony nie podał, jak dotąd, dokładnej liczebności rosyjskich i białoruskich wojsk, które będą uczestniczyć w „sprawdzianie sił reagowania”. 

Oficjalnie zapewnia tylko, że liczebność uczestników ćwiczeń „Związkowa Stanowczość” odbywających się w dniach 10-20 lutego, nie przekroczy tej dopuszczonej przez Dokument Wiedeński OBWE. Wymaga on wcześniejszej notyfikacji i dopuszczenia zewnętrznych obserwatorów przy zaangażowaniu powyżej 13 tys. żołnierzy. Białoruś ma przy tym dwustronne porozumienia np. z Ukrainą i z Polską, że niewymagające powiadomienia ćwiczenia nie powinny przekraczać odpowiednio 5 tys. i 6 tys. żołnierzy. 

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu mówił we wtorek, że „Rosja, w ramach dobrowolnej transparentności, poinformowała attache wojskowych innych państw o sprawdzianie i wspólnych manewrach”. 

Według zapowiedzi „nieplanowana inspekcja” sił reagowania Państwa Związkowego (Białorusi i Rosji) ma dwa etapy. Pierwszy to trwający obecnie przerzut i organizacja wojsk oraz ochrona obiektów wojskowych na terytorium Białorusi i działania sił ochrony przeciwlotniczej. Drugi etap będą stanowić manewry wojskowe „Związkowa Stanowczość 2022”.

Manewry odbędą się na poligonach: Obóz-Lesnowski, Osipowicki, Brzeski, Gożski i Domanowski, jak również w wyznaczonych terenach poza poligonami w obwodach grodzieńskim, brzeskim, witebskim i homelskim. Wykorzystane zostaną również lotniska w Baranowiczach, Łunińcu, Lidzie i Maczuliszczach.

Ministerstwa obrony w Mińsku i w Moskwie przekonują, że skala ćwiczeń (liczba żołnierzy i sprzętu) nie podlega zapisom Dokumentu Wiedeńskiego OBWE i nie wymaga informowania innych państw.

Mińsk uzasadnił przeprowadzenie manewrów „sytuacją wokół granic Białorusi, wzrostem napięcia w Europie i zaostrzeniem się sytuacji polityczno-wojskowej na świecie”.

Eksperci łączą niezapowiedzianą "inspekcję" sił Państwa Związkowego oraz manewry na południu graniczącej z Ukrainą Białorusi z działaniami Rosji wobec Kijowa. Uznają je za środek wywarcia jeszcze większej presji na tamtejsze władze, a w najgorszym scenariuszu, przygotowanie do możliwego ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi. Z kolei na Białorusi obecność dużej liczby rosyjskich wojsk budzi obawy, że mogą one pozostać tam "na dłużej".
 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo