Wszystko, co musisz wiedzieć o formularzu PIT-2. Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Wraz ze wzrostem kwoty wolnej do 30 tys. zł, wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Wcześniej wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zainteresować się powinni PIT-em 2. Na łamach portalu Niezależna.pl przybliżamy zwarte kompendium wiedzy na temat tego elementu Polskiego Ładu

pixabay.com/lukasbieri

Co to jest PIT-2?

PIT-2 to oświadczenie służące do obliczenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jest podstawą dla zakładu pracy do stosowania kwoty wolnej w zaliczkach.

Wraz ze wzrostem kwoty wolnej do 30 tys. zł (jej odpowiednik to 5,1 tys. zł rocznej kwoty zmniejszającej podatek), wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Wcześniej wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi niemal 10 razy więcej – czyli 425 zł (1/12 z 5100 zł).

Kogo dotyczy PIT-2?

PIT-2 dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że może go złożyć każdy pracownik. W dokumencie trzeba oświadczyć, że: 

  • nie pobiera się emerytury bądź renty, chyba, że emeryt/rencista oświadczy, że złożył w organie rentowym wniosek o niezmniejszanie zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek,
  • nie otrzymuje się świadczeń z Fundusz Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • oraz nie osiąga się dochodów z działalności gospodarczej oraz najmu lub dzierżawy.

Kto nie powinien składać PIT-2?

Pracownicy, którzy mają uwzględnianą kwotę wolną w zaliczkach od innych dochodów (np. przedsiębiorcy).

Wiele etatów

W przypadku wielu etatów można złożyć PIT-2 tylko u jednego pracodawcy. Inaczej, z uwagi na kilkukrotne stosowanie kwoty wolnej w trakcie roku, wystąpi konieczność dopłaty niemałej kwoty w rocznym rozliczeniu.

Kiedy składasz PIT-2?

Zasadniczo składa się go raz, wraz z rozpoczęciem zatrudnienia. Pracownik może złożyć oświadczenie także w ciągu roku. 
Raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach (aż do jego odwołania lub wycofania przez pracownika). Nie należy go składać ponownie w związku z nowym wariantem oświadczenia, które znajduje się na stronie www.gov.pl/web/finanse/pit-2 . Jeśli pracownik zdecyduje się na złożenie oświadczenia teraz, obowiązuje go nowy formularz. 

Mam złożony PIT-2 lub go złożę

Pracownik, który ma złożone oświadczenie u pracodawcy, będzie miał pomniejszane zaliczki na PIT o kwotę zmniejszającą podatek wynoszącą 425 zł. Oznacza to, że jego pensja miesięcznie będzie wyższa o 425 zł. 
Osoby, które dopiero złożą taki formularz, będą miały uwzględnioną kwotę wolną przy kolejnej wypłacie. 

Nie mam złożonego PIT-2

Pracownicy, którzy nie złożą PIT-2 nie stracą kwoty wolnej. W ich przypadku kwota ta zostanie uwzględniona dopiero przy rocznym rozliczeniu podatku. Oznacza to, że miesięczna pensja będzie mniejsza o 425 zł, a wyrównanie otrzymają po rozliczeniu rocznego PIT.  
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#PIT-2 #Polski Ład #Polski Ład (Zakładka)

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo