Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce szykuje się do otwarcia. Uroczystość już 1 marca

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 1 marca 2022 r. - odbędzie się uroczyste otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Wystawa stała jest już prawie gotowa, a placówka planuje dużą uroczystość z udziałem władz państwowych, na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych
fot. Niezalezna.pl

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zostało powołane do życia na mocy uchwały Rady Miasta Ostrołęki w 2013 r. W 2016 r. w siedzibie placówki wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz ówczesny prezydent Ostrołęki (a obecnie dyrektor placówki) Janusz Kotowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia Muzeum jako wspólnej instytucji kultury.

1 marca 2019 roku zakończyły się prace budowlane w muzeum. Budynek, który wcześniej służył przez wiele lat jako areszt śledczy, zmienił się nie do poznania. Stare, odrapane mury zmieniły się w nowoczesny obiekt z kładką nad jezdnią, którą zauważy każdy jadący drogą krajową nr 61 przez Ostrołękę.

- Było oczywiste, że to muzeum powinno powstać i powstało - mówił wówczas wicepremier Piotr Gliński w Ostrołęce. - To jest nasza pierwsza, rozpoczęta i skończona, inwestycja poświęcona polskiej pamięci.

Prace nad wystawą stałą przedłużyły otwarcie placówki o kolejne lata. Jednak muzeum poinformowało, że wszelkie prace związane z przygotowaniem wystawy stałej zbliżają się do końca. Otwarcie muzeum poświęconemu bohaterom podziemia antykomunistycznego w Polsce odbędzie się 1 marca 2022 roku o godzinie 12.00. Jak się dowiedzieliśmy, w uroczystościach ma wziąć udział prezydent RP Andrzej Duda oraz inni przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

 


Źródło: niezalezna.pl

#Muzeum Żołnierzy Wyklętych #Ostrołęka

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo