"Elastyczni i przychylni"... W Oslo rozmowy z talibami. Rząd wysłał po nich luksusowy samolot

W Oslo rozpoczęły się w niedzielę trzydniowe rozmowy z talibami na temat kryzysu humanitarnego i praw człowieka. Pierwszego dnia delegacja nowej afgańskiej władzy spotkała się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w Afganistanie. Opozycja krytykuje rząd, że wysłał po talibów luksusowy samolot. Państwo norweskie ponosi także koszty ochrony talibów.

Twitter

Liczącej 15 osób delegacji talibów przewodzi szef afgańskiej dyplomacji Amir Khan Muttaqi.

Według działaczki Międzynarodowej Ligii Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności "talibowie byli elastyczni i przychylni". "Miejmy nadzieję, że spotkanie otworzy możliwości negocjacji, komunikacji oraz dialogu" - oświadczyła uczestnicząca w rozmowach Jamila Afgani.

W wydanym komunikacie strona afgańska podkreśliła, że "uczestnicy spotkania zdali sobie sprawę, że wzajemne zrozumienie i współpraca to jedyna droga do rozwiązania problemów Afganistanu".

W poniedziałek delegacja talibów spotka się z dyplomatami z Norwegii, USA, UE, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec oraz Włoch. Według norweskiej telewizji NRK oraz gazety "VG" w rozmowach nie weźmie udziału szefowa MSZ Norwegii Anniken Huitfeldt (Partia Pracy).

Wcześniej w komunikacie Huitfeldt oświadczyła, że zaproszenie talibów "nie jest ich legitymacją ani uznaniem". "Jednak musimy rozmawiać z tymi, którzy w praktyce rządzą dziś Afganistanem. Nie możemy dopuścić, aby sytuacja polityczna doprowadziła do katastrofy humanitarnej" - podkreśliła.

Wizyta talibów w Norwegii jest pierwszym przypadkiem przyjęcia przedstawicieli nowej władzy afgańskiej przez kraj zachodni.

W norweskich mediach trwa debata, czy zaproszenie "barbarzyńców pozbawiających kobiet ich podstawowych praw" jest właściwym krokiem. Przedstawiciele opozycyjnej i przeciwnej imigrantom Partii Postępu nazwali rząd naiwnym. Były polityk Partii Konserwatywnej oraz były burmistrz Oslo skrytykował opłacenie i wysłanie przez rząd Norwegii po talibów luksusowego samolotu. "Norwegowie są wściekli, gdy widzą, że terroryści latają nie tylko pierwszą klasą, ale i prywatnym samolotem" - stwierdził Fabian Stang.

Państwo norweskie ponosi także koszty ochrony talibów.

Zniszczony wojną Afganistan boryka się z biedą, pandemią oraz najgorszą od 20 lat suszą, a gospodarka kraju jest na krawędzi załamania. W 2021 roku po przejęciu władzy przez talibów, stanowiąca 40 proc. afgańskiego PKB międzynarodowa pomoc rozwojowa, została wstrzymana przez większość krajów. W Afganistanie działają jedynie organizacje humanitarne.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo