Czy Zachód jest gotowy na twarde działania wobec Kremla? Szrot: Część krajów przyjmuje inną optykę

- Od jakiegoś czasu część państw europejskich przyjmuje inną optykę wobec Rosji niż większość krajów Zachodu. Tu można wymieniać działania w zakresie inwestycji Nord Stream 2. Trudno to oceniać pozytywnie - powiedział w Polskim Radiu Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Z dwudniową wizytą w Polsce przebywa prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Wczoraj odbyła się pierwsza tura rozmów ukraińskiej głowy państwa z Andrzejem Dudą.

Dziś, szef Gabinetu Prezydenta RP, Paweł Szrot, podkreślił, że prezydent Duda traktuje sprawę zagrożenia na kierunku wschodnim "bardzo poważnie".

- Jest w stałym kontakcie z polskimi urzędnikami odpowiedzialnymi za sprawy bezpieczeństwa, z naszymi partnerami za granicą, z NATO i UE, z sąsiadami i państwami regionu - przyznał Szrot.

Pytany w radiowej Jedynce o temat wczorajszej rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy, Paweł Szrot podkreślił, że przede wszystkim były to kwestie bezpieczeństwa i zagrożenia ze strony Rosji, ale również - "sprawa transportu kołowego i kolejowego między naszymi krajami, która musi być rozwiązana".

- Przede wszystkim kontynuowane będą rozmowy nt. bezpieczeństwa, w tym celu prezydent Zełenski do nas przyjechał. Ukraina potrzebuje wsparcia politycznego, zarówno jeśli chodzi o Polskę, jak i stanowiska innych krajów regionu. To Ukraina ma zapewnione, a co do innych form pomocy to kwestia ustaleń i dyskretnych politycznych rozmów

- powiedział minister.

Szrot został zapytany również o stanowisko prezydenta w obliczu różnego podejścia krajów zachodniej Europy do sprawy Ukrainy i zagrożenia płynącego z Rosji. Czy Zachód jest gotowy do twardych działań? - pytała prowadząca.

- Pan prezydent uważa, że Zachód powinien mówić jednym głosem, głosem zdecydowanym. Od jakiegoś czasu część państw europejskich przyjmuje inną optykę wobec Rosji niż większość krajów Zachodu. Tu można wymieniać działania w zakresie inwestycji Nord Stream 2. Gazociąg nie jest zgodny z interesem Polski, ani z interesem Europy. Trudno to oceniać pozytywnie - stwierdził gość radiowej Jedynki.

 


Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo