Odeszło trzynastu członków Rady Medycznej. Latos: Mam nadzieję, że to ciało dalej będzie funkcjonować

- Ten głos doradczy był bardzo ważny, dlatego mam nadzieję, że podobne ciało doradcze będzie funkcjonować przy premierze lub ministrze zdrowia - powiedział Tomasz Latos, szef sejmowej komisji zdrowia, pytany o rezygnację trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej.

Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

W piątek trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi ws. epidemii.

Pytany o tę decyzję członków Rady Medycznej, Latos stwierdził: "Rozumiem, że czasami jak jest tak duże gremium , to niektóre decyzje są nierealizowane oraz pojawiają się różne, czasem sprzeczne opinie. Ale - zwłaszcza przed nadchodząca kolejna falą pandemii - ten głos doradczy był bardzo ważny. Dlatego mam nadzieję, że podobne ciało przy premierze, czy przy ministrze zdrowia, będzie funkcjonować".

Jego zdaniem taki głos doradczy powinien służyć "nie tylko politykom, ale również całemu środowisku medycznemu". Jak wyjaśnił, rada powinna rekomendować "pewne algorytmy postępowania leczniczego" dotyczące zakażeń koronawirusem mające zmniejszyć liczbę zachorowań z ciężkim przebiegiem".

- To jest jedno z najważniejszych zadań dla służby zdrowia, oprócz szczepień, oprócz organizacji szpitali i łóżek covidowych. Wszyscy wiemy, jak to wygląda z perspektywy obywatela, który jest trochę zostawiony sam sobie i lekarze rodzinni tutaj (w przypadkach podejrzenia zakażenia koronawirusem) nie ingerują bardziej szczegółowo

- powiedział Latos. "Oczywiście nie wszyscy lekarze - jedni tak, a drudzy nie. Dlatego należałoby pewne wytyczne opracować" - dodał.

Latos wraził nadzieję, że członków rady medycznej "uda się przekonać do dalszej pracy, albo trzeba będzie poprosić kolejnych ekspertów, których w Polsce jest nie mało". Szef komisji podkreślił też, że w obliczu pandemii "przede wszystkim ministerstwo zdrowia nie może być pozbawione tak ważnego ciała doradczego".

Jednocześnie zadeklarował, że jest "do dyspozycji" - jako szef komisji zdrowia - członków rady medycznej. - Jeśli chcieliby oni przekazać jakieś uwagi do mnie, do prezydium komisji, czy do całej komisji, to ja jestem do dyspozycji  - powiedział. -Widzę celowość i potrzebę rady medycznej dlatego jestem do dyspozycji ekspertów - dodał.

 

 

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo