Obajtek: Fuzja Orlenu z Lotosem powinna stać się 30 lat temu. Państwo miało dwie firmy, które się rozgrywały

- Fuzja Orlenu z Lotosem powinna stać się 30 lat temu. To jest niepoważne, żeby państwo miało dwie firmy, które kupują osobno ropę, które po prostu się rozgrywają - powiedział dzisiaj Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - Taka rafineria jak Lotos sama w sobie nie ma szansy. 30 rafinerii zostało w ciągu 13 lat zamkniętych w Europie - takie są fakty - dodał, odpowiadając na zarzuty ze strony Janusza Lewandowskiego.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Zgodnie z ogłoszonymi w środę decyzjami, Saudi Aramco kupi 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw. Orlen zaznaczył, że w ten sposób realizuje warunki Komisji Europejskiej dla przejęcia Lotosu.

- Ta fuzja była konieczna [Orlenu z Lotosem]. Ta fuzja już powinna stać się 30 lat temu. To jest niepoważne, żeby państwo miało dwie firmy, które kupują osobno ropę, które po prostu się rozgrywają

- mówił dzisiaj w Polskim Radiu Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Obajtek odpowiadał na zarzuty części polityków opozycji, którzy zarzucają "wysprzedawanie" polskich spółek.

- Budujemy koncern multienergetyczny, kupujemy polskie spółki, łączymy je do polskiej spółki, gdzie tu widać wysprzedaż? - pytał prezes Orlenu.

Janusz Lewandowski, odpowiedzialny za Program Powszechnej Prywatyzacji w początku lat 90., na Twitterze skrytykował działania Orlenu, które nazwał "rozbiorem Lotosu".

- Pan [Janusz] Lewandowski jest ostatnią osobą, która powinna się w ogóle na jakikolwiek temat wypowiadać. I jeszcze nazywa ten proces prywatyzacją, który nie jest prywatyzacją. Łączymy Orlen, PGNiG, do Orlenu generalnie na zasadzie połączenia poprzez przejęcie, czyli zwiększamy udział w polskiej koncernie. Pan Lewandowski straszy Rosjanami, a gdzie był w 2011 roku, kiedy jego szef Donald Tusk praktycznie miał chęć, gdzie wypowiedział się wyraźnie, że on nie widzi nic złego sprzedając tak naprawdę Lotos choćby nawet Rosjanom, gdzie były rozmowy również o sprzedaży rafinerii w Możejkach. Jaką mielibyśmy teraz cenę paliw, wpływ na jakiekolwiek bezpieczeństwo? - mówił Obajtek.

- Niech przestanie opowiadać te bzdury, bo taka rafineria jak Lotos sama w sobie nie ma szansy. 30 rafinerii zostało w ciągu 13 lat zamkniętych w Europie - takie są fakty. Rafinerie działają na 75 proc. możliwości. Jest nadpoaż paliw - to są fakty. Takie rafinerie trzeba przekształcać w rafinerie produkujące petrochemię. Arabia Saudyjska ma te technologię, 15 proc. ropy z rafinerii możemy przeznaczyć konwersją na petrochemię, Saudyjczycy mają już patenty, rozwiązania

- dodał.

 

 


Źródło: Polskie Radio, 300polityka.pl, niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo