30-lecie Fundacji Szansa dla Niewidomych

Osoby niewidome i niedowidzące są bardzo ważną, pełnowartościową częścią całego polskiego społeczeństwa - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w czasie gali 30-lecia Fundacji Szansa dla Niewidomych. Zaznaczyła, że fundacja pokazała, że osoby z niepełnosprawnością mogą realizować swoje marzenia, mogą się kształcić.

pixabay

Na Zamku Królewskim w Warszawie w poniedziałek odbyła się gala z okazji trzydziestolecia Fundacji Szansa dla Niewidomych. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek objęła jubileusz honorowym patronatem.

Jak podkreśliła Witek, "nie jest takie proste założyć fundację i utrzymać ją przez 30 lat, ciągle rozwijając". "Pokazujecie, że mimo swoich ograniczeń dla was nie ma granic; przekraczacie je w tak piękny sposób" - wskazał marszałek Sejmu.

Zwróciła uwagę, że fundacja mogła się przez te trzy dekady rozwijać dzięki temu, że udało się stworzyć wspólnotę, w której obok ludzi niewiedzących i niedowidzących, są także osoby widzące. "Znaleźliście tam swoich przyjaciół, którzy są wam wierni do dnia dzisiejszego" - powiedziała marszałek Witek.

"Pokazaliście państwo, że osoby, które nie wiedzą lub niedowidzą mogą realizować swoje marzenia, plany, mogą się kształcić, ale także mogą być ludźmi wybitnymi. A my, jako państwo powinniśmy wam pomagać, bo jesteście częścią, bardzo ważną, pełnowartościową częścią całego polskiego społeczeństwa"

- oświadczyła marszałek Sejmu.

Powiedziała, że Bóg każdego obdarza jakimiś talentami. "Wy, jako fundacja pomagacie osobom niewidzącym i niedowidzącym odnaleźć je i rozwijać" - dodała Witek.

Podziękowała jednocześnie wszystkim pracownikom i współpracownikom fundacji za ich zaangażowanie. "To jest wasz olbrzymi wkład w pomoc osobom niepełnosprawnym. Bardzo wam za to dziękuję" - powiedziała Witek.

Życzyła fundacji, aby nowy rok 2022 był "pełen optymizmu, zapału, wielu inicjatyw i spełnienia wszystkich planów oraz żeby grono przyjaciół nie tylko wśród osób niedowidzących, ale przede wszystkim wśród wiedzących było coraz większe".

"Państwo nie narzekacie; cieszycie się każdym dniem, każdą chwilą i za to bardzo wam dziękuję" - podsumowała Witek.

Fundacja Szansa dla Niewidomym została założona w 1992 r. przez niewidomego matematyka i informatyka Marka Kalbarczyka oraz jego nauczyciela ze szkoły w Laskach Jacka Kwapisza. Dziś zatrudnia 50 osób. Prowadzi szkolenia, warsztaty i w każdym województwie ma "tyflopunkty", czyli punkty konsultacyjne, które udzielają różnego rodzaju porad. Rocznie organizuje ok. 40 projektów. Organizuje m.in. międzynarodową konferencję "Reha For The Blind In Poland". Według szacunków fundacji pomogła już ok. 10 tys. osób z niepełnosprawnością wzroku

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo