Orszaki Trzech Króli w całej Polsce! To ważny element Święta Objawienia Pańskiego

Od 2009 roku Orszaki Trzech Króli stanowią w Polsce tradycyjny element obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego, zwanego Epifanią, a w naszym kraju świętem Trzech Króli. Ulicami wielu polskich miast przechodzą dziś barwne korowody wiernych śpiewających kolędy.

Orszak Trzech Króli odbywa się także w Węgrowie
fot. Diecezja Drohiczyńska

Motywem przewodnim tegorocznego orszaku jest podkreślenie wartości, jakim jest dar przyjścia Boga w ludzkim ciele.

- Pragniemy pokazać, jak ważne dla każdego człowieka jest głębokie przeżywanie świąt oraz wspólnota rodzinna, w której można przeżywać autentyczną radość

– powiedział prezes fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych.

Orszak Trzech Króli w Warszawie

W samo południe metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poprowadził modlitwę Anioł Pański, po której orszak wyruszył w drogę. Pochód ma przejść Traktem Królewskim na pl. Piłsudskiego, gdzie nastąpi uroczysty pokłon trzech królów Jezusowi w stajence. Na czele orszaku jest gwiazda, a za nią grupa pastuszków. Trzem królom – Kacprowi, Melchiorowi i Baltazarowi, symbolizującym trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę i trzy pokolenia mężczyzn – młodzieńca, mężczyznę w sile wieku i starca – towarzyszą rycerze i dwórki.

W tym roku na trasie przemarszu nie będzie tradycyjnych mansjonów, lecz jedynie informacyjne plansze przypominające orszakowe sceny jasełkowe.

Imprezie towarzyszy zbiórka pieniędzy. Dochód z niej zostanie przekazany na wsparcie szkoły zawodowej Eastlands w Nairobi, stolicy Kenii. Placówka jest w jedną z biedniejszych dzielnic Nairobi – Donholm i jest otoczona slumsami. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia 10 stanowisk szkoleniowych (do nauki diagnostyki silników samochodowych i sprzętu do nauki wyszukiwania usterek w silnikach samochodowych).

Świętują też inne miejscowości

W mniejszych miastach również odbywają się podobne przemarsze. W Żyrardowie kolorytu Orszakowi Trzech Króli dodaje wielbłąd Stefan - o czym informuje wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki:

Orszak ruszył także ulicami innych miejscowości. To meldunek z Węgrowa.

Proszowice i Zielona Góra także mają swój pochód z okazji dzisiejszego święta. Tego typu orszaki będzie można spotkać w całej Polsce. Wszystko na chwałę nowo narodzonemu Jezusowi!

Papież o Orszaku Trzech Króli

Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w uroczystość Objawienia Pańskiego odnotował Orszak Trzech Króli, odbywający się w Polsce. O wydarzeniu tym mówił przybyłym na plac Świętego Piotra na modlitwę Anioł Pański w czwartek.

Zwracając się do wiernych z okna Pałacu Apostolskiego papież powiedział:

"Zachęcam do inicjatyw ewangelizacyjnych, które czerpią z tradycji Objawienia Pańskiego i które w aktualnej sytuacji wykorzystują różne środki przekazu. Przypominam szczególnie o wydarzeniu Orszak Trzech Króli, odbywającym się w Polsce"

Święto Objawienia Pańskiego

Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także Epifanią lub świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim).

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).

W naszym kraju 6 stycznia to także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Taca zbierana tego dnia w świątyniach przekazywana jest na Krajowy Fundusz Misyjny, z którego utrzymywane jest Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz wspierani są misjonarze z Polski.

Od 2011 r. w naszym kraju 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy, podobnie jak w innych państwach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#orszak trzech króli

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo