Fogiel ocenia pomysł PO: Polityczne bicie piany! „Próbują wyważać otwarte drzwi”

"Na pewno czymś niedopuszczalnym jest pasienie się opozycji na tym i sianie paniki" - tak o kwestii cen gazu mówi poseł PiS Radosław Fogiel. Pomysł Platformy Obywatelskiej, który ma być zgłoszony w formie nowelizacji ustawy, nazywa "politycznym biciem piany".

Radosław Fogiel
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Poseł Radosław Fogiel był pytany, czy PiS poprze złożony przez Koalicję Obywatelską projekt noweli prawa energetycznego zakładający, że wszyscy indywidualni odbiorcy gazu będą mieli takie same taryfy.

- Ten projekt jest typowym politycznym biciem piany, bo taka możliwość jest już dzisiaj. Np. wspólnota mieszkaniowa musi złożyć odpowiedni wniosek i być traktowana jako suma odbiorców indywidualnych, a nie podmiot zbiorowy. PO próbuje wyważać otwarte drzwi, zamiast skupić się na innych sprawach

- powiedział Fogiel.

Jego zdaniem ws. taryf za gaz narasta wiele mitów. Podkreślił przy tym, że podwyżki cen tego surowca są - według niego - wywołane: handlem emisjami CO2 przez UE, spekulacji, Nord Stream 2. "Ale na pewno czymś niedopuszczalnym jest pasienie się opozycji na tym i sianie paniki. W Warszawie prezydent Rafał Trzaskowski zamiast zwrócić się z wnioskiem o potraktowanie mieszkań komunalnych jako odbiorców indywidualnych, zaniedbał tego, a za to politycznie krzyczy, że tam są podwyżki, podczas gdy można było tych podwyżek uniknąć" - dodał.

Fogiel zapewnił, że rząd działa w tej sprawie.

- Tarcza antyinflacyjna, obniżka VAT, obniżka innych podatków, obniżka akcyzy na wszystkie rodzaje energii jest wyjściem naprzeciw tej sytuacji

- mówił polityk PiS.

Ceny gazu rosną. Rząd reaguje dodatkiem osłonowym

W grudniu Urząd Regulacji Energetyki podał, że w wyniku zatwierdzonego przez prezesa URE wzrostu stawek taryfy na gaz największego sprzedawcy PGNiG OD miesięczne rachunki gospodarstw domowych używających gazu do przygotowania posiłków wzrosną ok. 9 zł netto miesięcznie. Urząd podał też, że od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ok. 24 proc., co oznacza wzrost o ok. 21 zł netto miesięcznie.

Tymczasem media donoszą, że podwyżki cen gazu dla odbiorców sięgają nawet kilkuset procent. Dotyczy to głównie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, samorządów, ale i również części wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które mają własne kotłownie gazowe (kotłownie zbiorcze).

We wtorek weszła w życie ustawa o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Radosław Fogiel #ceny gazu

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo