„To pegasus, który kupiłem”. Woś odpowiada „Wyborczej” i dorzuca: Odgrzewany kotlet

Opisana dotacja była omawiana w Sejmie i mediach 4 lata temu. Fundusz Sprawiedliwości ma ustawowy obowiązek finansować zwalczanie przestępczości, by łamiący prawo nie spali spokojnie - pisze w reakcji na doniesienia "Gazety Wyborczej" wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Nie rezygnuje też z dozy sarkazmu i pokazuje pegasusa, jakiego kupił... w latach 90.

Fot. Piotr Galant / Gazeta Polska

„Zakup systemu Pegasus z Funduszu Sprawiedliwości był precyzyjnie zaplanowaną operacją resortu sprawiedliwości i CBA; na każdym etapie zadbano o kamuflaż” - wprowadza w atmosferę "Wyborcza".

Gazeta - na poparcie swojej tezy - przywołuje posiedzenie sejmowej komisji finansów publicznych z 15 września 2017 r. Zaopiniowano wtedy wniosek ministra sprawiedliwości w sprawie zmian w planie finansowym Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej na 2017 r.

Istotną rolę w sprawie przypisuje wiceministrowi sprawiedliwości. Michał Woś na wspomnianej komisji przedstawiał wniosek ministra sprawiedliwości. Tłumaczył m.in.:

„12 sierpnia zmieniono zasady finansowania z Funduszu, rozszerzając katalog podmiotów, które taką pomoc mogą świadczyć. Dotychczas były to tylko i wyłącznie organizacje trzeciego sektora" (czyli fundacje, organizacje pomocowe itp.), a teraz został dodany katalog instytucji z sektora finansów publicznych. Stąd przedłożone zmiany”.

„Wyborcza” pisze też, że Woś „dzień wcześniej (przed opisaną komisją -red.) wystąpił do Ministerstwa Finansów o zgodę na przeznaczenie 25 mln zł z Funduszu na „inne działania”, które mają „służyć zapobieganiu przestępczości”.

W taki sposób gazeta dochodzi do konkluzji, że "to właśnie dzięki tym zmianom Centralne Biuro Antykorupcyjne mogło dostać 25 mln zł na zakup izraelskiego systemu do inwigilacji Pegasus".

Woś: Tyle warte są kapiszony Wyborczej

Do doniesień dziennika, polityk ustosunkował się jeszcze przed południem. We wpisie na Twitterze czytamy:

„odgrzewany kotlet. Opisana dotacja była omawiana w Sejmie i mediach 4 lata temu. Fundusz Sprawiedliwości ma ustawowy obowiązek finansować zwalczanie przestępczości, by łamiący prawo nie spali spokojnie”.

Sarkastycznie dołącza do wpisu zdjęcie konsoli do gier, choć - jak słusznie zauważają internauci - nie jest to znana adeptom technologii XX wieku konsola pegasus, a jej współczesny substytut.

 

 


Źródło: Gazeta Wyborcza, Twitter, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo