Nowy Ład to historyczna obniżka podatków! Ile zostanie w kieszeniach obywateli?

Wchodzący w życie od 1 stycznia przyszłego roku Polski Ład, to nowe rozwiązania, historyczna obniżka podatków, która pozostawi w kieszeniach polskich obywateli około 17 mld zł rocznie - wyjaśnił podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

twitter.com/@PremierRP

"1 stycznia, czyli już od jutra nowe rozwiązania podatkowe obniżające podatki zostaną wprowadzone. To jest historyczna obniżka podatków"

- mówił rzecznik rządu.

Dodał, że podniesiona będzie kwota wolna od podatku, podwyższony zostaje drugi próg podatkowy.

"Wpisuje się w tą politykę prorozwojową, którą prowadzimy od 2015 roku. To jest wielki krok, który spowoduje, że około 17 mld zł rocznie pozostanie w portfelach Polaków i pozwoli również, aby w tym trudniejszym czasie związanym z inflacją te dodatkowe środki finansowe pomogą w lepszy sposób przejść przez te trudne sytuacje związane z cenami energii oraz skutkami COVID-19 pod kątem gospodarczym"

- podkreślił Müller.

Dodał, że 90 proc. osób w Polsce na tych rozwiązaniach skorzysta, lub będą to rozwiązania neutralne. Zyska niemal 18 milionów obywateli, którzy wprost będą mieli wyższe wynagrodzenia netto na rękę i wynagrodzenia te już będą widoczne w pierwszych wypłatach w styczniu 2022 roku.

Jako przykład podał osobę, która na umowę o pracę obecnie zarabia na około 3000 zł brutto zyska w ciągu roku na zmianach podatkowych 1840 zł, a osoba która zarabia 5000 zł brutto zyska około 560 zł dodatkowo rocznie.

Poinformował też, że zyskają rodziny. W przypadku małżeństwa kwota wolna będzie sumowana do 60 tys. zł.

Podczas konferencji rzecznik był pytany, kiedy rząd urealni budżet na 2022 r. wpisując wyższą prognozę inflacji.

Müller przypomniał, że ustawa budżetowa na przyszły rok jest na etapie prac w Parlamencie, a zapisana w niej prognoza inflacji jest z czasu, kiedy rząd przyjmował założenia budżetowe.

"Wtedy próg inflacji był niższy. Aktualizacja budżetu państwa o kwestie inflacyjne de facto powoduje również po stronie przychodów ich zwiększenie. To nie jest tak, że brak zapisanej inflacji na poziomie wyższym w budżecie państwa powoduje, że np. w przyszłości moglibyśmy nie zrealizować założeń budżetowych"

- stwierdził Müller.

Dodał, że w nowelizacji te korekty zostaną uwzględnione.

Budżet na 2022 rok Sejm uchwalił 17 grudnia. Dochody budżetu zostały ustalone na 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, a deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł.

Zgodnie z przyjętymi w ustawie założeniami, PKB Polski w 2022 r. urośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc. Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniesie w 2022 r. 5922 zł, a spożycie prywatne, w ujęciu nominalnym, wzrośnie o 9,2 proc.

Senat zajmie się ustawą budżetową na 2022 r. na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 11, 12 i 13 stycznia 2022.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo