Z OSTATNIEJ CHWILI

Ambasador Sadoś: państwa unijne osiągnęły polityczne porozumienie ws. ósmego pakietu sankcji przeciwko Rosji • • •

Holenderscy deweloperzy na wojnie z seniorami

55 proc. holenderskich gmin uważa, że za obecny kryzys mieszkaniowy w Niderlandach odpowiadają osoby starsze. Zdaniem większości samorządów problem byłby rozwiązany, gdyby seniorzy przeprowadzili się do mniejszych mieszkań.

BRRT CC0

Gdyby osoby starsze przeprowadziły się do mniejszych lokali, a większe zwolniły nowym rodzinom, to wówczas w Niderlandach nie byłoby problemu z niedoborem mieszkań. Takie są wyniki badania portalu NOS wśród holenderskich gmin.

Co trzecia gmina postuluje także wprowadzenie obowiązku utrzymania własności mieszkania przez nowych nabywców. To spowodowałoby, że osoby, które kupowałyby domy, aby móc je później drożej odsprzedać, nie mogłyby już tego robić.

Jednocześnie samorządowcy narzekają na brak gruntów budowlanych, oprocentowanie kredytów hipotecznych, a także słabą kondycję finansową spółdzielni mieszkaniowych.

Z badań NOS wynika, że lokalne samorządy chciałyby także mieć większy wpływ na politykę mieszkaniową, która znajduje się głównie w rękach władzy centralnej oraz władz prowincji. Opowiada się za tym 30 proc. ankietowanych gmin.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo