Żaryn odpowiada na „newsa” Associated Press o rzekomej inwigilacji Giertycha

W Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i wydaniu postanowienia przez sąd. Sugestie, że polskie służby wykorzystują metody pracy operacyjnej do walki politycznej, są nieuprawnione – informuje rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

fot. Patryk Lubon / Gazeta Polska

Jak podają media, powołując się na Associated Press, działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab donosi, że Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli rzekomo inwigilowani przy pomocy opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus. Badacze nie byli jednak w stanie wskazać, kto dokładnie stoi za szpiegowaniem, ale przekonują, że jedynymi klientami izraelskiej firmy są rządowe agencje.

Te podawane w sensacyjnym tonie doniesienia skomentował Stanisław Żaryn. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych wyjaśnia, że „w Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego i wydaniu postanowienia przez sąd. 

Każde użycie metod kontroli operacyjnej uzyskuje wymagane prawem zgody - w tym zgodę sądu. Polskie służby działają zgodnie z polskim prawem”.
- napisał Żaryn i dodał, że sugestie, że polskie służby wykorzystują metody pracy operacyjnej do walki politycznej, są nieuprawnione”.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował jednocześnie, że „z uwagi na ograniczenia prawne nie odnosi się do pytań dotyczących tego, czy jakieś metody pracy operacyjnej są stosowane w Polsce”.

Nie informujemy również, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej. […] Pan Roman G. usłyszał poważne zarzuty w śledztwie dotyczącym przestępczości gospodarczej. Sprawa ma charakter typowo kryminalny.
- poinformował w oświadczeniu Żaryn. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo