15 lat Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Spot podsumowuje wieloletnią służbę

Centralne Biuro Antykorupcyjne przygotowało materiał podsumowujący 15 lat działania służb. W spocie zaprezentowanym w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji zaznaczono, że "CBA działa zawsze w interesie Polski". Dodatkowo, służby przygotowały publikację wyjaśniającą ich działania.

fot. CBA

Dwuminutowy materiał wideo przypomina o najważniejszych wydarzeniach roku jubileuszu piętnastolecia tej służby specjalnej – m.in. nadaniu sztandaru i patrona, odznaczeniach z rąk prezydenta Andrzeja Dudy dla funkcjonariuszy i pracowników Biura, a także uroczystości nadania imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ośrodkowi Szkoleniowo-Konferencyjnemu CBA w Lucieniu k. Gostynina (woj. mazowieckie) – poinformował dziś wydział komunikacji społecznej CBA.

W migawkach znalazły się też ujęcia z międzynarodowych spotkań i konferencji z udziałem na co dzień współpracujących z Biurem instytucji oraz wystawy jubileuszowej otwartej w siedzibie Europolu w Hadze (Niderlandy) poświęconej działaniom CBA.

Wydział podkreślił, że kilkanaście klatek w materiale dotyczy też pozasłużbowej działalności agentów – imprez o puchar szefa CBA - zawodów strzeleckich czy biegowych z udziałem przedstawicieli innych służb specjalnych oraz blisko trzydziestu inicjatyw charytatywnych i wolontariackich, m.in. akcji oddawania krwi. Wydział poinformował, że w jubileuszowym roku miało być ich piętnaście, ale funkcjonariusze i pracownicy CBA zrealizowali ich więcej.

Na filmie można też widać rodziny funkcjonariuszy i pracowników, które w działania z okazji rocznicowych obchodów zaangażowały się po raz pierwszy – zaznaczył wydział.

ABC kontroli CBA

W przypadający dziś Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji poinformowano również, o informatorze "ABC kontroli CBA", który wyjaśnia prawne zasady i przebieg działań kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Zaznaczył, że publikacja odpowiada między innymi na pytania, kogo oraz co kontroluje Biuro, na jakiej podstawie prowadzone są kontrole, jak długo mogą trwać czynności kontrolne i czym mogą się zakończyć.

W informatorze podkreślono, że CBA kontroluje jedynie osoby pełniące funkcje publiczne, jednostki sektora finansów publicznych, jednostki niezaliczane do sektora finansów publicznych otrzymujące środki publiczne, a także przedsiębiorców. Kontrole są prowadzone na podstawie rocznego planu zatwierdzanego przez szefa CBA lub w trybie doraźnym.

Dzień zwalczania korupcji

9 grudnia Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Korupcji ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych w rocznicę ratyfikacji konwencji przeciwko korupcji przez państwa członkowskie w 2003 r. Konwencja ONZ zobowiązała jej strony do powołania krajowych organów do zapobiegania korupcji i rozpowszechniania wiedzy jak jej zapobiegać.

Aby zrealizować postanowienia konwencji w naszym kraju 9 czerwca 2006 r. powołano Centralne Biuro Antykorupcyjne. Tego dnia Biuro obchodzi też swoje święto.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#CBA

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo