Masz Androida? Uważaj na te aplikacje!

Użytkownicy Androida powinni sprawdzić swoje smartfony. W sklepie Google Play zostały wykryte 2 aplikacje z wirusami - trojanami, które łącznie pobrano ponad 6 tysięcy razy. Złośliwe oprogramowanie kradnie wszelkiego rodzaju dane - od loginów do Facebooka po hasła do... aplikacji bankowych!

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/pexels

Serwis Tech Times opisał kolejne dwie szkodliwe aplikacje na system Android, które niepozornie znajdują się w Google Play. Odkrycie jest dziełem badaczki Kasperky'ego, która opublikowała niedawno na Twitterze dwa alerty, które mają stanowić przestrogę.

Na które aplikacje musisz uważać?

Aplikacja YouPerfect Camera została pobrana ponad 5 tys. razy, zaś program Beauty Camera Photo Editor- ponad 1000 razy.

YouPerfect Camera zawiera w sobie trojana z rodziny Facestealer. Oprogramowanie wyświetla fałszywe formularze logowania do Facebooka, a w efekcie... przejmuje dane logowania ofiary, co pozwala nie tylko na wzgląd w prywatne rozmowy poszkodowanego, ale także wykorzystać jego konto do kolejnych ataków!

Co może stać się później?

Nieświadomi zagrożenia znajomi osoby, która została zhakowana, mogą zostać na przykład oszukani metodą "na Blika" - atakujący zyskuje bowiem szansę podszycia się pod poprzednią ofiarę ataku. Posiadanie loginu i hasła do konta na Facebooku może także otworzyć drogę do włamania się do innych serwisów (np. Instagram), które wykorzystują opcję logowania tymi samymi danymi. W tym przypadku wiele zależy od ofiary ataku, która być może wykorzystywała wcześniej takie metody logowania.

Druga z wymienionych aplikacji z Google Play to Beauty Camera Photo Editor. Ta posiadała zaszyty kod trojana Joker. To znany trojan bankowy, który wykorzystuje wiele mechanizmów, by przejmować loginy i hasła do bankowości, odbierać wiadomości tekstowe SMS, a także przejmować treści wyświetlane na ekranie w smartfonie.

Obydwie wymienione aplikacje lepiej jak najszybciej odinstalować z telefonu - dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli istnieje podejrzenie, że dane mogły zostać skradzione, warto jak najszybciej zmienić wszystkie hasła, a w przypadku bankowości skontaktować się z bankiem i zależnie od potrzeb - policją.

 


Źródło: niezalezna.pl, dobreprogramy.pl

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo