„Mówienie o polexicie to całkowita przesada, robi to głównie opozycja". Premier rozwiewa wątpliwości

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu stacji BBC World Service. - Polska nie dąży do polexitu, mówienie o tym to całkowita przesada – przekonywał premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie. Dodał również, że "o wyjściu z Unii Europejskiej mówi głównie polska opozycja”.

Mateusz Morawiecki
facebook.com/Mateusz Morawiecki

"Oczywiście, mają prawo do wygłaszania dowolnych opinii, ale prawda jest taka, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej i pozostanie w Unii

– zapewniał szef rządu, dodając, że Polska jest w Unii Europejskiej „głosem zdrowego rozsądku”. 

Spór z Komisją Europejską 

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że spór Polski z Komisją Europejską nie dotyczy jej kompetencji. Zdaniem premiera, Komisja krytykując zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości wychodzi poza uprawnienia traktatowe, ponieważ to kraje członkowskie są gospodarzami unijnego traktatu. 

"Jeśli miałoby dojść do przekazania Unii kolejnych kompetencji, to musiałoby to być zapisane w traktacie. A teraz mamy inną sytuację – Komisja Europejska oraz TSUE twierdzą, że mają kompetencje, których w traktacie nie ma"

- komentował premier.

Jak zapewnił szef rządu, celem reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości jest przede wszystkim wzmocnienie niezawisłości sądownictwa względem poprzednich lat. Dodał, że przed zmianami w sądach orzekali sędziowie, którzy latach 80. oskarżali i skazywali działaczy „Solidarności”.

"Rosja jest dobra w propagandzie"

Podczas rozmowy z dziennikarką BBC ds. Europy Katyą Adler, premier Morawiecki poruszył również kwestię kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej oraz zagrożeń ze strony Rosji.

"Rosja jest bardzo dobra w propagandzie. Próbuje wywrzeć presję na UE i nas wszystkich podzielić. Bezpośrednim sprawcą jest prezydent Łukaszenka, ale jego prawdziwy mocodawca znajduje się na Kremlu"

- przekazał premier.

Wywiad szefa rządu dla BBC ma zostać wyemitowany w sobotę o godz. 15.10 czasu polskiego na kanale BBC World News. Będzie także dostępny pod linkiem: https://www.bbc.co.uk/programmes/m0012yq5.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo