Polski konsul w Indonezji nie może spotkać się z więźniem

Konsulowi RP w Indonezji odmówiono wizyty u polskiego więźnia. W związku z tym Ambasada RP wystosowała do MSZ Indonezji notę protestacyjną. Rzecznika indonezyjskiego resortu spraw zagranicznych Teuku Faizasyaha, nie odpowiada na pytania dziennikarzy.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Bbiuro rzecznika prasowego MSZ podkreśliło, że konsul pozostaje w zdalnym kontakcie z osadzonym i że jest mu przekazywane wsparcie materialne.

42-letni podróżnik Jakub Skrzypski odbywa karę 7 lat więzienia za swoje kontakty z separatystami w Papui Zachodniej – odległym indonezyjskim regionie, w którym od dziesięcioleci trwa zbrojne powstanie. Aresztowano go tam w sierpniu 2018 roku.

Skrzypski jest pierwszym w historii cudzoziemcem skazanym w Indonezji na podstawie przepisów o zdradzie stanu. Parlament Europejski i międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka, w tym Human Rights Watch i Amnesty International, uznały Polaka za więźnia politycznego i wezwały do jego uwolnienia.

Konsul RP w Dżakarcie wystąpił o zgodę na osobiste spotkanie z uwięzionym podróżnikiem, chcąc sprawdzić jego stan zdrowia i warunki przetrzymywania. Wcześniej takie odwiedziny odbywały się wielokrotnie. W piątek dyplomata spotkał się jednak z odmową. Stało się tak, mimo że w więzieniu ani w policyjnym areszcie w miasteczku, gdzie przetrzymywany jest skazany nie obowiązuje zakaz odwiedzin. Loty z Dżakarty do regionu także odbywają się bez zakłóceń.

MSZ w Warszawie przekazało, że strona indonezyjska odmówiła zgody na wizytę konsula, powołując się na obowiązujące ograniczenia epidemiczne. Planowana od wielu miesięcy podróż ma być możliwa dopiero po Nowym Roku.

Resort dyplomacji nie ustosunkował się do pytania, czy uważa działania Indonezji za łamanie międzynarodowych standardów, w tym konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych. Zwrócił tylko uwagę, że także konsulowie innych państw Unii Europejskiej mają problemy z dostępem do swoich obywateli osadzonych w indonezyjskich więzieniach. „Polska służba dyplomatyczno-konsularna nieustannie podejmuje wielorakie działania mające na celu pomoc panu Jakubowi Skrzypskiemu” – napisało biuro prasowe MSZ.

W poniedziałek poproszono o komentarz do sprawy rzecznika indonezyjskiego resortu spraw zagranicznych Teuku Faizasyaha, który obiecał odpowiedź, lecz do chwili publikacji depeszy jej nie udzielił.

Polska dyplomacja i zespół adwokatów Jakuba Skrzypskiego już wcześniej wielokrotnie zwracali uwagę na uchybienia, do których doszło w czasie jego procesu i toczącej się do 2019 roku procedury odwoławczej, ale to pierwszy raz, gdy indonezyjskie władze wprost zabroniły dyplomacie sprawdzenia stanu uwięzionego turysty.

Monitorowanie warunków, w których przebywa mężczyzna utrudnia niedostępność miejsca, w którym odbywa on karę. Skrzypski jest przetrzymywany w górskim miasteczku Wamena, do którego do niedawna nie prowadziły żadne przejezdne drogi, a transport odbywa się głównie samolotami. Cały region jest oddalony od stołecznej Dżakarty o około 4 tys. kilometrów.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo