Prezydent na naradzie z Premierem i szefami resortów

Odbyła się kolejna narada sztabu kryzysowego ws. sytuacji na granicy z Białorusią. Udział w niej wzięli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz m.in. szefowie MSWiA, MON, MSZ i służb.

fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

To kolejna narada ws. sytuacji na granicy. W ubiegłotygodniowym spotkaniu udział wzięli - oprócz prezydenta i premiera - również szefowie resortów, służb oraz Sił Zbrojnych.

Po południu - godz. 13.30 - w Brukseli zaplanowane jest spotkanie prezydenta Dudy w szefem NATO Jensem Stoltenbergiem - tematem rozmowy ma być kwestia bezpieczeństwa w regionie. O godz. 14.15 Duda i Stoltenberg mają spotkać się z mediami.

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy, który potrwa do 2 grudnia. Na mocy specustawy do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma stanąć stalowy płot - zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu.

W połowie listopada premier Morawiecki mówił m.in., że z premierami Litwy i Łotwy rozważają uruchomienie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Mówi on, że strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek z nich.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo