Biały Dom zbojkotuje igrzyska olimpijskie? Decyzja już wkrótce

Przedstawiciele administracji Joe Bidena wkrótce ogłoszą dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie - poinformował dziennik "Washington Post". Ma to być reakcja na łamanie praw człowieka przez Chiny.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Jak pisze publicysta gazety Josh Rogin, powołując się na źródła w administracji, doradcy prezydenta Bidena formalnie zarekomendowali, by żaden przedstawiciel władz USA nie pojawił się w Pekinie w czasie igrzysk. Biden ma zatwierdzić tę decyzję przed końcem listopada.

"Według źródeł ten dyplomatyczny bojkot jest zamierzony jako sposób na odpowiedź łamania praw człowieka przez chińskie władze, bez wpływu na sportowców USA" 

Jak dodaje Rogin, bojkot nie ma związku z poniedziałkowym wirtualnym spotkaniem przywódców USA i Chin, Joe Bidena i Xi Jinpinga. Według Białego Domu temat igrzysk nie został poruszony podczas ponad trzygodzinnej rozmowy, mimo że chińskie media sugerowały, że Xi zamierza zaprosić Bidena do Pekinu. Biden miał z kolei wielokrotnie zwrócić uwagę na sprawę praw człowieka, m.in. prześladowań mniejszości etnicznych w Sinciangu i Tybecie oraz antydemokratycznych represji w Hongkongu.

Bojkotu rozpoczynających się w lutym igrzysk domagali się już wcześniej niektórzy amerykańscy politycy. Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wezwała do bojkotu dyplomatycznego, zaś republikański senator - również bojkotu ekonomicznego.

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie odbędą się w dniach 4-20 lutego 2022 roku.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Joe Biden #igrzyska olimpiskie

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo