Nowy rodzaj kredytów nie zainteresował klientów

Komisja Nadzoru Finansowa rekomendowała wprowadzenie bankom do swojej oferty kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej. Paweł Szałamacha, wiceprezes NBP, przyznaje, że wdrożenie nowego produkt idzie powoli, a klienci nieszczególnie są nim zainteresowani.

Paweł Szałamacha
fot. Kancelaria Premiera - Konferencja prasowa o programie Rodzina 500+, PDM-owner, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50572182

W środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych omawiała „Informację o działalności Komitetu Stabilności Finansowej w zakresie nadzoru makroostrożnościowego w roku 2020”.

- Po kilkunastu miesiącach widać, że wdrożenie kredytów hipotecznych na stałą stopę procentową idzie powoli, nie ma zainteresowania ze strony kredytobiorców. Najwyraźniej ludzie przyzwyczaili się do standardu rynkowego, jakim jest kredyt hipoteczny o stopie zmiennej

 – powiedział w czasie obrad komisji wiceprezes NBP Paweł Szałamacha.

Dodał, ze również banki nie były zbyt aktywne we wprowadzaniu tych kredytów do oferty.

- Banki poprzestały na wprowadzeniu tych kredytów do oferty, bez aktywnych działań związanych ze sprzedażą tych kredytów. Zapewne dlatego, że stała stopa musiałaby być wyższa niż obecna stopa zmienna, między innymi dlatego, że banki chciałyby się zabezpieczyć przed podwyżkami stóp procentowych. W rezultacie oferta kredytów o stałej stopie w realnym obrocie występuje w znikomym stopniu – dodał Paweł Szałamacha.

Przypomniał także, że w 2021 r. Komitet Stabilności Finansowej przesłał do Ministra Finansów rekomendację, na mocy której banki prowadzące proces zawierania ugód z klientami w kwestii kredytów frankowych będą mogły stosować do tych należności niższą wagę ryzyka niż instytucje, które tego nie robią.

- Sprawa kredytów frankowych nie została rozwiązana. Oczekiwaliśmy, że Sąd Najwyższy wyda orzeczenie w tej sprawie, niestety, Sąd najwyższy uznał, że orzekanie w tej sprawie nie stanowi jego priorytetu – powiedział wiceprezes NBP.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo