Gospodarka na "ringu". Morawiecki: Pandemia pokazała, że najtwardsi zawodnicy padali na deski

Mówi się, że w boksie najtwardsi zawodnicy to nie ci, którzy wyprowadzają najmocniejszy cios, ale ci, którzy potrafią się podnieść po nokaucie. I trochę tak czuła się polska gospodarka w czasie koronawirusa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Impact'21.

twitter.com/@PremierRP

"Jednym z elementów, które są obecnie analizowane, a które sprawiają mi ogromną radość, jest fakt, że do Polski wróciło w ciągu 3 lat 300 tysięcy ludzi. Cieszy mnie, że udało się odwrócić wieloletni trend”

– mówił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Impact 21 w Poznaniu.

Dodał, że pandemia pokazała, że nie działa doktryna, według której to rynek wszystko powinien rozwiązać.

"Pandemia pokazała, że najtwardsi zawodnicy padali na deski, że firmy bankrutowały i rosło bezrobocie. Całe sektory wchodziły w trudny okres, który zresztą nadal trwa, czego przykładem może być sytuacja linii lotniczych, turystyki czy gastronomii. Z tego nas wyrwać może nie doktryna liberalna, ale połączenie siły rynku i z aktywnością zwinnego państwa, które może stworzyć najlepsze ramy do prowadzenia biznesu, które przyciąga ludzi z zagranicy

– dodał premier Morawiecki.

Jak mówił Morawiecki, w ramach przygotowania Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju zidentyfikowano pięć głównych pułapek, z których Polska się wydostać, a piątą z tych pułapek była słabość instytucji, do której zaliczono lukę w VAT.

„Ją się w dużym stopniu udało się domknąć, ale jeszcze niecałkowicie i daleka droga przed nami”

- oświadczył szef rządu. Jak dodał, bez stabilnych finansów publicznych nie ma rozwoju gospodarczego.

„Państwa zachodnie, które dla nas cały czas jeszcze są wzorem do naśladowania, mają całkiem inaczej ułożony system finansów publicznych. Tutaj jest jeszcze dużo do zrobienia, ale udało się wiele osiągnąć”

- stwierdził Morawiecki.

Jego zdaniem, dzięki temu co udało się osiągnąć, „mamy większą zdolność do wyjścia z kryzysu i poszukiwania dróg w przyszłość”.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo