Sąd przychylił się do wniosku Trzaskowskiego. Bąkiewicz: Marsz Niepodległości i tak się odbędzie!

Dziś Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego i uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia "Marsz Niepodległości". Robert Bąkiewicz, szef Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, zadeklarował złożenie odwołania i zapowiedział, że marsz się odbędzie.

Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Sędzia Andrzej Sterkowicz uzasadniając dziś postanowienie podkreślił, że zgodnie z przepisami o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń można zwrócić się jeżeli m.in. zgromadzenia są organizowane przez tego samego organizatora, co najmniej raz w roku przez ostatnie trzy lata. Sędzia przypomniał przy tym, że prezydent Warszawy w 2020 r. wydał decyzję o zakazie organizacji "Marszu Niepodległości", którą podtrzymały sąd okręgowy i sąd apelacyjny. Według sądu marsz z 2020 r. miał charakter nielegalny.

W konsekwencji, zdaniem sądu okręgowego Marsz Niepodległości z 2020 r. nie był wydarzeniem, które uprawnia do zezwolenia na organizację wydarzenia o charakterze cyklicznym.

Sędzia Sterkowicz zaznaczył też, że prezydent stolicy miał prawo odwołać się od decyzji wojewody w tej sprawie.

- Zdaniem sądu prezydent m.st. Warszawy posiada legitymację do wystąpienia z odwołaniem i ma prawo domagać się w formie odwołania uchylenia decyzji wojewody pozwalającej na odbycie zgromadzenia o charakterze cyklicznym

 - oświadczył sędzia. Jak dodał, w tej sprawie decyzja dotycząca manifestacji dotyka bezpośrednio majątku miasta i porządku publicznego.

Rzeczniczka warszawskiego ratusza Monika Beuth-Lutyk komentując to orzeczenie wyraziła satysfakcję.

- Przyjmujemy orzeczenie sądu z zadowoleniem, bo uwzględnia argumentację, którą miasto podało w odwołaniu do decyzji wojewody

 – powiedziała rzeczniczka.

"Marsz i tak się odbędzie"

Odmiennego zdania jest szef Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz, który nazwał dzisiejszy wyrok "sądową anarchią".

"Marsz Niepodległości i tak się odbędzie. Zapraszamy 11.11 do Warszawy - Niepodległość nie na sprzedaż!"

- napisał na Twitterze Bąkiewicz.

 Bąkiewicz zapowiedział również odwołanie do wyższej instancji "od haniebnego wyroku sędziego Andrzeja Sterkowicza".

 

 

Źródło: niezalezna.pl, pap, Twitter

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo