Stankowski: O życzliwości Węgrów dla Polaków można się przekonać w ciągu sekundy

- O życzliwości i atmosferze można się przekonać w ciągu sekundy, wystarczy tu być, wszyscy nas pozdrawiają, wszyscy się cieszą, że jesteśmy z nimi. Pamiętajmy, że kluby "GP" przyjeżdżały tu, na Węgry, popierając Węgrów w ich walce o wolność i suwerenność wtedy, kiedy w Polsce rządził Donald Tusk, gdy Węgry były osamotnione. Węgrzy to pamiętają - mówi reporterowi Niezalezna.pl Adrian Stankowski, który wraz z klubowiczami "GP" maszeruje dziś w Budapeszcie.

Aleksander Mimier

Dzisiejszy Marsz odbywa się w bardzo szczególnym momencie, zwrotnym dla historii Europy, czuć powagę sytuacji. Prasa węgierska zauważyła, jaki atak jest przypuszczany na Polskę, odnotowano też manifestację "Solidarności" w Luksemburgu

- podkreśla publicysta.

Stankowski zaznacza, że Węgrzy dostrzegli, iż dzięki wyrokowi polskiego Trybunału Konstytucyjnego "skończyło się takie powolne gotowanie żaby, przekształcania UE w biurokratycznego potwora".

- Został ujawniony fundamentalny spór, jak ma wyglądać UE. Tak jak mówił na forum Parlamentu Europejskiego premier Morawiecki: jeżeli ktoś chce przekształcić Europę w superpaństwo, niech przekona obywateli UE do takiego programu, ale w sposób jawny, a nie poprzez samowole urzędników KE i TSUE. Ten spór został przebrany w szaty prawne, choć przecież nie ulega wątpliwości, że konstytucje państw członkowskich stoją ponad prawem UE

- mówi nasz rozmówca.

Adrian Stankowski zauważył, że Polaków i Węgrów łączą nie tylko podobne doświadczenia historyczne i dawne braterstwo broni, ale i obecne nastawienie zachodnich elit do przejawów patriotyzmu w tych krajach. - Polskich i węgierskich patriotów spotyka podobny los, ich marsze nazywa się przemarszami faszystów itd. Mam nadzieję, że dzisiejszy marsz w Budapeszcie, jak i polski Marsz Niepodległości, pokażą, jak ważny jest dla obu naszych narodów przywiązanie do własnej ojczyzny - mówi dziennikarz.
 

 

 Źródło: niezalezna.pl

Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo