Elżbieta Witek: Potrzebujemy dzisiaj ludzi odważnych, którzy będą się przyznawać do wiary, do Kościoła

Prof. Jan Żaryn został laureatem nagrody im. Henryka Pobożnego - wyróżnienia, którego pomysłodawcą i inicjatorem jest działające od sześciu lat Bractwo Henryka Pobożnego. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która była obecna podczas uroczystości, podkreśliła, że potrzeba ludzi odważnych, którzy "będą przyznawać się do wiary, do Kościoła".

Elżbieta Witek
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Ideą nagrody im. Henryka Pobożnego jest „promowanie i nagradzanie osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka”. Pierwszym laureatem nagrody – w 2020 roku – został prof. Andrzej Nowak.

Tegoroczna nagroda została przyznana prof. Janowi Żarynowi – historykowi, zajmującemu się w szczególności historią Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku. Prof. Żaryn jest wykładowcą Instytutu Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, redaktorem naczelnym miesięcznika „W Sieci Historii”, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, oraz autorem wielu publikacji. Uroczysta gala, podczas której wręczono wyróżnienie odbyła się w sobotę w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.

Marszałek Sejmu, która objęła patronatem honorowym sobotnią uroczystość zwróciła uwagę na znaczenie tego typu inicjatyw.

- Dziś, kiedy wokół nas jest tak dużo nienawiści, tak dużo zła, kiedy zamiast posługiwania się piękną polszczyzną słyszymy wulgaryzmy, ataki słowne, kiedy atakuje się rodzinę, Kościół, wartości, na których my byliśmy wychowani i na których wyrosła nasza cywilizacja, cywilizacja chrześcijańska, ogromne znaczenie mają właśnie takie przedsięwzięcia jak to dzisiejsze

 – oceniła Elżbieta Witek, dodając:

Były takie czasy, nieodległe przecież, kiedy Kościół był tym miejscem do którego wszyscy się garnęliśmy. Tutaj można było usłyszeć prawdę, tutaj szukaliśmy pomocy i schronienia. Dziś atakuje się kościół. Atakuje się także rodzinę, rodzinę, która od wieków była dla nas Polaków bezcenną wartością. Wydawać by się mogło, że Henryk Pobożny jest postacią tak bardzo odległą, a jednak okazuje się, że w XXI wieku ta właśnie postać może być dla nas wszystkich przykładem, jak należy w życiu postępować i że trzeba szanować rodzinę

Dodała, że są to wartości nie tylko chrześcijańskie, ale przede wszystkim uniwersalne.

- A więc dla nas wszystkich, nie tylko dla ludzi wierzących. Kiedy słyszymy ten atak słowny, atakowanie Kościoła i rodziny, poniżanie godności innych ludzi poprzez wulgarny język, który jest wszechobecny w przestrzeni publicznej, to czasami zadajemy sobie pytanie, czy na tę agresję nie powinniśmy odpowiedzieć taką samą agresją, czy nie powinniśmy na ten atak słowny odpowiedzieć tym samym wulgarnym językiem. Otóż nie, tego nam robić nie wolno, dlatego że wówczas, gdybyśmy się tak zachowali bylibyśmy zwykłymi hipokrytami, bo jeśli cenimy sobie te wartości jakim jest: wiara, rodzina, ale także patriotyzm, to nie wolno nam tego robić

 – stwierdziła marszałek.

Bardzo się cieszę, że kapituła w tym roku przyznała tą szczególną nagrodę profesorowi Janowi Żarynowi, dlatego że pan profesor nie tylko pisze o tych wartościach, nie tylko zajmuje się nimi w swojej działalności, ale przede wszystkim pokazuje własnym życiem, że tym wartościom jest wierny” – dodała.

Zdaniem Witek „potrzebujemy dzisiaj ludzi odważnych, którzy będą się przyznawać do wiary, do kościoła, którzy będą mówili, że to rodzina jest najważniejsza”.

- Nie dajmy sobie wmówić, że obca kultura, którą próbuje nam się narzucić siłą jest dla nas do przyjęcia. Bądźmy wierni naszym wartościom, bo na nich właśnie wyrosła cała Europa, wyrosła także nasz ojczyzna. To jest element patriotyzmu

 – przekonywała.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Elżbieta Witek

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo