Wstrzymywanie KPO to sprawka „króla Europy”? Europoseł pyta KE: czy Donald Tusk naciskał na opóźnienie?

Europoseł PiS Kosma Złotowski skierował interpelację do Komisji Europejskiej, w której zapytał, czy przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk wywierał polityczne naciski, by wpłynąć na brak decyzji Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy. O tym, że jego opinia będzie miała wpływ na decyzję o wypłaceniu Polsce środków finansowych wnioskowanych, mówił sam Donald Tusk w TVN24.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

"W wywiadzie telewizyjnym dla TVN24, przeprowadzonym 10 września 2021 roku, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej oraz pełniący obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk stwierdził, że prowadził z przedstawicielami Komisji Europejskiej rozmowy w sprawie procedury zatwierdzania zgłoszonego przez Polskę Krajowego Planu Odbudowy. Z wypowiedzi przewodniczącego EPL jednoznacznie wynikało, że jego opinia będzie miała wpływ na decyzję o wypłaceniu Polsce środków finansowych wnioskowanych w KPO"

– napisał Złotowski w interpelacji.

Europoseł PiS domaga się w związku z tym odpowiedzi, czy w ramach procedury oceny i zatwierdzania zgłoszonego przez Polskę KPO KE prowadziła rozmowy i konsultacje z Tuskiem lub jego współpracownikami, a jeśli tak, to ile takich spotkań się odbyło, kiedy miały miejsce, którzy komisarze lub urzędnicy Komisji brali w nich udział i czy były one protokołowane.

Ponadto polski polityk chce wiedzieć, na podstawie jakich przepisów lub regulacji wewnętrznych Komisja prowadzi konsultacje na temat zatwierdzania Krajowych Planów Odbudowy z przewodniczącym EPL i czy takie konsultacje obejmują również liderów innych europejskich partii politycznych.

Złotowski pyta wreszcie, czy Komisja potwierdza, że decyzja o zatwierdzeniu lub odrzuceniu złożonego przez Polskę Krajowego Planu Odbudowy i wypłaceniu środków wynikających ze złożonego wniosku jest uzależniona nie od jego oceny merytorycznej, ale politycznej presji ze strony Tuska lub innych nacisków ze strony krajowych lub europejskich partii politycznych.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo