Premier Morawiecki do nauczycieli: Wiedza jest zaczynem do kształtowania ducha naszej młodzieży

Bohaterowie dzisiejszego dnia to nauczyciele. Wiedza jest zaczynem do kształtowania ducha naszej młodzieży. Dziękuję nauczycielom, którzy nagle musieli stać się ekspertami od nauczania zdalnego - powiedział podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej premier Mateusz Morawiecki.

twitter.com/@PremierRP

Dzisiaj źródła informacji i wiedzy są dostępne na wyciągnięcie ręki. To wszystko nie wystarcza do kształtowania postaw, charakterów, do budowania świadomości w społeczeństwie. To szkoła ma uczyć i wychowywać jednocześnie

 - podkreślił premier zwracając się do nauczycieli.

Jak mówił szef rządu, to, jak ważna jest szkoła, bezpośredni kontakt, mogliśmy przekonać się podczas nauczania zdalnego

Wiemy doskonale, że uczniowie inaczej uczą się bez kontaktu z rówieśnikami, a inaczej w kontakcie bezpośrednim. Szkoła nie tylko uczy pozyskiwać wiedzę, ale także kształtuje nasze postawy, charaktery

- podkreślił premier.

Jak zaznaczył, "to nauczyciele staną się podstawową częścią świata przyszłości, bo kształcenie stanie się niezwykle ważnym elementem naszego życia". "To będzie kształcenie przez całe życie" - dodał.

Morawiecki stwierdził, że dziś, kiedy w czwartej rewolucji przemysłowej coraz częściej mówi się o robotyzacji, cyfryzacji, automatyzacji, warto zadać sobie pytanie, w którym kierunku ma się przesuwać aktywność człowieka.

"Otóż ten piękny świat, który jest przed nami, który - ja wierzę, że właśnie taki będzie - to świat kształcenia, edukacji, nauki, kultury, wyższych dóbr duchowych; świat wzbogacenia ludzkiego ducha i ludzkiego umysłu"

- powiedział. "Nauczyciele stają się podstawową częścią budowy tego świata przyszłości" - dodał.

Nawiązał też podczas wystąpienia do słów Jana Zamoyskiego. "Ta słynna fraza, którą wszyscy znamy, Zamoyskiego - takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie - ona ma jeszcze dalszy ciąg (...) i on mówi, że ponadto jest przekonany, że w szczególności edukacja publiczna przyczyni się do powstania dobrych, uczciwych obywateli. Właśnie ta edukacja publiczna jest naszym dobrem, jest naszym dobrem wspólnym, którego państwo nauczyciele jesteście twórcami. Jesteście jednocześnie tymi, na których polegamy w kształceniu i wychowywaniu naszej młodzieży" - powiedział premier.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Został wprowadzony w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

 

Źródło: niezalezna.pl,

Beata Mańkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo