W PE debata o wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Premier Morawiecki weźmie w niej udział

Premier Polski Mateusz Morawiecki weźmie udział w zaplanowanej na najbliższy wtorek debacie w Parlamencie Europejskim, która będzie poświęcona wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prymatu prawa europejskiego - poinformowało źródło w PE.

pixabay.com/hpgruesen

Debata została zaplanowana na godzinę 9.00 we wtorek.

Tydzień temu Trybunał Konstytucyjny RP, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Wczoraj rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki skierował do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wniosek o udział w następnym posiedzeniu w celu przedstawienia stanowiska Polski w trakcie zaplanowanej debaty parlamentarnej.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo