„Memento Mori”. Krótkometrażówka polonijnego ucznia na Times Square

Film krótkometrażowy Lexa Szymczyka „Memento Mori” wyróżniono niedzielną prezentacją w jednym z kin przy nowojorskim Times Square podczas największego na świecie festiwalu filmowego licealistów. Dzieło polonijnego ucznia znalazło się w grupie wyselekcjonowanej przez jurorów z ponad 2500 nadesłanych tytułów.

YT/Thunderscape+Films

Dziewiąta edycja All-American High School Film Festival przykuła zainteresowanie ponad 2500 tworzących filmy uczniów szkół średnich z wszystkich 50 amerykańskich stanów oraz przeszło 40 krajów świata.

"Dla mnie to ma duże znaczenie, ponieważ po raz pierwszy mój film dostał się na taką dużą imprezę. Byłem podekscytowany, że projekcja odbyła się w tak słynnym na cały świat miejscu. Myślę, że mój entuzjazm dzielili także inni zgromadzeni na pokazach koledzy-filmowcy"

– powiedział Szymczyk.

Jak dodał, zawsze interesowały go filmy science fiction, w tym autorstwa Christophera Nolana. Chciał też sam zrobić film w tej konwencji.

Około 10-minutowy "Memento Mori" opowiada o dwóch ludziach poszukujących swojego zaginionego przyjaciela. Akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie.

Lex, urodzony w USA syn polskich imigrantów, napisał scenariusz, wyreżyserował i zmontował film, skomponował i nagrał do niego muzykę oraz dźwięk. Zagrał w nim również małą rolę.

"Memento Mori" powstał, kiedy Lex był jeszcze uczniem Regis High School, liceum jezuickiego na Manhattanie. Młody filmowiec obecnie studiuje w Szkole Biznesu także jezuickiego Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie.

"Robię zdjęcia dla uczelni z różnych wydarzeń; kilka dni temu fotografowałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga" – powiedział PAP.

Projekcja "Memento Mori" odbyła się w ostatnim dniu trwającej od piątku imprezy w kinie AMC Empire 25 na Times Square. Działające od 1912 r. na Manhattanie przy 42. ulicy kino zgromadziło głównie młodą widownię z USA i zagranicy.

Organizatorzy festiwalu zwracali uwagę, że po ograniczeniach związanych z pandemią Covid-19 ten rok jest wyjątkowy dla społeczności szkolnych filmowców. "To szansa na ponowne odkrycie ekscytującej atmosfery" podczas fizycznej obecności na seansie filmowym i dzielenie się z innymi pasją kina – zapewniali twórcy All-American High School Film Festival.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo