Z OSTATNIEJ CHWILI

Kancelaria Prezydenta: Prezydent Andrzej Duda z dniem 10 października odwoła Pawła Solocha z funkcji Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego • • •

CBA zatrzymało pracowników PGW "Wody Polskie"

"Wody Polskie ściśle współpracują z organami śledczymi w celu pełnego wyjaśnienia nieprawidłowości postępowań administrowanych przez Zarządy Zlewni" - poinformowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie odnosząc się do sprawy zatrzymania przez CBA pracowników Gospodarstwa.

cba.gov.pl

Deklarują chęć współpracy z CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało dziś rano, że przedsiębiorcy oraz dwoje pracowników Wód Polskich - w sumie sześć osób - zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy CBA. Zarzuty, które usłyszeli dotyczą m.in. wystawiania fikcyjnych faktur na usługi związane z gospodarką wodną na łączną kwotę ponad 1 mln zł.

W związku z dochodzeniem prowadzonym przez CBA informujemy, że PGW Wody Polskie ściśle współpracują z organami śledczymi w celu pełnego wyjaśnienia sprawy nieprawidłowości postępowań administrowanych przez Zarządy Zlewni

- przekazało w piątek w komunikacie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Wody Polskie zaznaczyły jednocześnie, że w ciągu roku w Gospodarstwie ogłaszanych jest ponad 10 tys. postępowań z zakresu zamówień publicznych, zatrudnionych jest 6,5 tys. pracowników. "Oprócz kontroli wewnętrznej Wody Polskie zwróciły się do CBA o szczególny monitoring antykorupcyjny w celu zapewnienia ochrony interesu publicznego" - podkreślono w komunikacie.

Ustawiali przetargi na grube kwoty

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie śledztwo dotyczące podejrzenia zakłócania przetargów publicznych prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Jak poinformowało CBA, w toku prowadzonych czynności ujawniono szereg nieprawidłowości związanych m.in. "z wpływaniem na rozstrzygnięcia prowadzonych przetargów, udzieleniem korzyści majątkowych pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a także z wystawianiem nierzetelnych faktur w obrocie gospodarczym".

CBA wymienia, że wśród zatrzymanych znaleźli się przedsiębiorcy z województw mazowieckiego i łódzkiego specjalizujący się w pracach melioracyjno-wodnych oraz dwie osoby zatrudnione w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie.

"Sześciu zatrzymanych oraz jedna osoba wezwana usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga" - precyzuje Biuro. Zarzuty te dotyczą m.in. wystawiania fikcyjnych faktur na usługi związane z gospodarką wodną na łączną kwotę ponad 1 mln zł. Ustalenia śledczych wskazują także na proceder korupcyjny w związku z wejściem w "zmowę przetargową" celem uzyskania zamówień publicznych w wysokości kilkuset tysięcy złotych, realizowanych w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie oraz podejmowanie działań mających na celu utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych, tzw. "pranie brudnych pieniędzy".

Jak precyzuje CBA, to pierwsza realizacja w śledztwie. Możliwe są kolejne zatrzymania.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#CBA #korupcja #Wody Polskie

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo