Konstytucja ponad prawem UE. Ta grafika zamknie usta opozycji? Szeremietiew: PiS ma straszliwe wpływy w Europie

Trybunał Konstytucyjny potwierdził wyższość prawa krajowego nad prawem unijnym i… nagle podniósł się krzyk polityków opozycji. Donald Tusk wzywa do demonstracji i po raz kolejny straszy rzekomym polexitem. Tymczasem w coraz większą popularność zdobywa grafika, która skutecznie obala narrację lansowaną przez Platformę Obywatelską. „To musi być sprawką PiS trudno bowiem przypuścić, że wzorowi Europejczycy Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii sami mogli przyjąć, aby w ich państwach konstytucje były ponad prawem unijnym” – ironizuje komentując grafikę dr hab. Romuald Szeremietiew, były szef MON.

Zdjęcie autorstwa Anthony Beck z Pexels

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów Konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z Konstytucją. Trybunał stwierdził też niekonstytucyjność przepisów Traktatu o UE w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę w traktatach, a Konstytucja nie jest najwyższym prawem w RP. 

Do wyroku TK odniósł się rzecznik Komisji Europejskiej. Zaskoczeń nie było. W oświadczeniu zatytułowanym „Komisja Europejska potwierdza pierwszeństwo prawa UE” 

Tymczasem w internecie coraz większą popularność zyskuje grafika, która w dość prosty i niezwykle obrazowy sposób prezentuje, zestawienie państw, które uznały wyższośc własnej konstytucji nad prawem UE.

PiS ma straszliwe wpływy w Europie, spowodował, że nie tylko w Polsce uznaje się wyższość własnej konstytucji nad prawem unijnym. To musi być sprawką PiS trudno bowiem przypuścić, że wzorowi Europejczycy Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii sami mogli przyjąć, aby w ich państwach konstytucje były ponad prawem unijnym. Eurodeputowani z polskiej opozycji i sędziowie z stow. Iustitia powinni natychmiast zwrócić się do sędzi Rosario Silva de Lapuerta, aby nałożyła kary co najmniej na Czechy, jeśli na Niemcy jej nie wolno, a Hiszpanii karać jej nie wypada, wszak sama pochodzi z Hiszpanii.
- ironizuje komentując grafikę dr hab. Romuald Szeremietiew, były szef MON.

Czy po analizie grafiki politycy PO straszący rzekomym polexitem zamilkną? Więcej światła na tę kwestię rzucają sensacyjne ustalenia tygodnika „Gazeta Polska” i portalu Niezalezna.pl.

„Proszę państwa, poloneza czas zacząć” – takimi słowami marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zachęcał w grudniu 2009 roku posłów z Komisji ds. UE do szybkiej pracy nad ustawą, w której wpisano możliwość opuszczenia Unii Europejskiej w wyniku głosowania zwykłą większością sejmową. Jak sprawdziła „GP”, treść projektu uzgodniono 9 kwietnia 2010 roku, dzień przed katastrofą smoleńską, w której zginął prezydent Lech Kaczyński. Przegłosowaną przez PO w październiku 2010 roku ustawę podpisał... jej inicjator, czyli Bronisław Komorowski, nowy prezydent RP. O całej sprawie, jako pierwszy pisał portal Niezalezna.pl.


 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, Facebook

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo