W środę startuje Europejskie Forum Przyszłości 

Z kompletem gości, ogromnym zainteresowaniem mediów, 88 partnerami i bogatą ofertą atrakcyjnych wydarzeń towarzyszących – z takim kapitałem już jutro,  w  środę, 6 października na Stadionie Śląskim, wystartuje Europejskie Forum Przyszłości, nowe wydarzenie w kalendarzu największych imprez społeczno gospodarczych w Polsce.  

mat. pras.

Ponad 2,2 tys. gości weźmie udział w I edycji Europejskiego Forum Przyszłości (EFP), które  w  środę, 6 października rozpocznie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Trzydniową imprezę będzie relacjonować ponad 150 dziennikarzy akredytowanych na wydarzenie, którego inicjatorem  i gospodarzem jest Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.  

Inicjatywa marszałka województwa śląskiego 

– Wierzę, że Europejskie Forum Przyszłości będzie znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i kreowania rozwiązań. Województwo śląskie, jako Europejski Region Przedsiębiorczości, stawia  sobie ambitne cele w zakresie gospodarki i nowoczesnych technologii. Śmiało patrzymy  w przyszłość, przygotowując się do transformacji. Stoimy przed wyzwaniami, które zdefiniują nasze  miejsce w zmieniającej się globalnej rzeczywistości. Decyzje dotyczące likwidacji przemysłu  wydobywczego powodują, że stoimy przed koniecznością redefinicji gospodarki regionu. Chcemy,  żeby Śląsk był jednym z liderów tych zmian

– komentuje Jakub Chełstowski, marszałek  województwa śląskiego. 

EFP z 88 partnerami 

Organizatorem EFP jest Śląski Fundusz Rozwoju. Z kolei wśród partnerów Forum znalazło się łącznie 88 podmiotów, w tym m.in.: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Fundusz  Górnośląski Tauron, Koleje Śląskie, BGK, Totalizator Sportowy, Legendia, Ekoenergia,  Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, KGHM, Grupa Żywiec, PARP, Węglokoks i Śląski  Regionalny Fundusz Poręczeniowy, który specjalizuje się w udzielaniu poręczeń dla mikro-,  małych lub średnich przedsiębiorstw mających siedzibę na terenie województwa śląskiego. 

Przyszłość należy do synergii 

Najbliższa przyszłość regionu to wyzwanie, które wymaga bezprecedensowej synergii  administracji państwowej, samorządu, przedstawicieli biznesu oraz organizacji pozarządowych.

– Przed nami nowa rewolucja przemysłowa, która poprzez branżowe wyłączenia zmieni paradygmat  regionu w stronę centrum innowacyjnych technologii, powołania do życia nowych segmentów  produkcyjnych oraz przeobrazi społeczne postrzeganie śląskiego. Będziemy na Europejskim Forum  Przyszłości, aby wymieniać się doświadczeniami, wspólnie planować kluczowe zmiany  i przesunięcia w przyszłych trendach oraz zadeklarować pełnię wsparcia dla każdego działania,  które wzmocni pozycję naszego województwa nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskie

–  mówi Henryk Drob, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. 

Obecność na Forum to naturalna konsekwencja strategii spółki Ekoenergia Silesia S.A., która  zakłada aktywną partycypację w każdym wydarzeniu wpływającym na przyszłość województwa  śląskiego.

– Uczestnictwo w Forum to unikatowa okazja na wymianę wiedzy oraz zawiązanie  i utrwalenie relacji biznesowych

zachęca do udziału w EFP Marcin Kozik, prezes Ekoenergii  Silesia S.A. Spółka należąca do grupy kapitałowej GPW S.A. została powołana w celu tworzenia  korzystnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości, w tym działania na rzecz rozwoju  województwa śląskiego i podnoszenia konkurencyjności jego gospodarki, przygotowania  przedsiębiorstw i struktur otoczenia biznesu do współpracy międzynarodowej, dostosowania ofert  małych i średnich przedsiębiorstw ze Śląska do wymagań rynkowych oraz ułatwienia im dostępu  do nowoczesnych, ekologicznych technologii produkcji i nowoczesnych metod zarządzania. 

Wsparcie ekspansji śląskich firm  

Konkurencyjność śląskich firm wzmacnia również Fundusz Górnośląski, który w tym roku  obchodzi swoje 25-lecie, a podczas Europejskiego Forum Przyszłości będzie gospodarzem  panelu „Eksport jako szansa rozwoju i transformacji przedsiębiorstw”.

– Fundusz Górnośląski to  nie tylko pożyczki, pomoc finansowa i usługi rozwojowe, ale także wsparcie ekspansji zagranicznej  śląskich przedsiębiorstw poprzez realizację projektów InterSilesia i Global Silesia

– mówi Jacek  Miketa, wiceprezes Funduszu Górnośląskiego.

– Projekt InterSilesia to wiedza i bezpłatne  usługi dla przedsiębiorstw z sektora MŚP prowadzących lub planujących rozpocząć działalność eksportową. Jego celem jest wzmocnienie i rozwój procesów internacjonalizacji przedsiębiorstw,  podniesienie wiedzy z zakresu internacjonalizacji, a także promocja gospodarcza regionu na arenie  międzynarodowej. Promocja gospodarcza województwa śląskiego i przyjaznych warunków  do inwestowania i eksportu, to z kolei główne cele projektu Global Silesia

– wyjaśnia Jacek Miketa. 

Inspirować i tworzyć rozwiązania, które łączą 

Europejskie Forum Przyszłości tworzą także podmioty spoza Śląska, a wśród nich bank BGK,  który we wrześniu ogłosił strategię na lata 2021-2025.

– Nasza nowa strategia jest efektem  wnikliwej analizy zmian społecznych, a także gospodarczych i biznesowych, które zachodzą w  Polsce, w Europie i na świecie

– wyjaśnia Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

– Wiemy,  że bez budowania kapitału społecznego, inspirowania i aktywizowania lokalnych społeczności,  wspierania kapitału intelektualnego, promowania zdrowego stylu życia przez sport czy zachowania  proekologiczne nie da się rozwijać gospodarki. Społeczeństwo i gospodarka działają jak naczynia  połączone. Chcemy inspirować i tworzyć rozwiązania, które połączą sektor prywatny, publiczny  i finansowy w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju

– podsumowuje nową rolę banku  rozwoju prezes BGK. 

Atrakcyjne wydarzenia towarzyszące 

Europejskie Forum Przyszłości to nie tylko przestrzeń do debaty, ale także bogata oferta  wydarzeń towarzyszących. To przede wszystkim konkurs dla startupów organizowany z Plug and  Play, akceleratorem z Doliny Krzemowej. Spośród zgłoszonych startupów, organizatorzy konkursu  wybrali 20, które wystąpią podczas finałowej pitching session, w czwartek, 7 października  na Stadionie Śląskim. W trakcie finału uczestnicy zaprezentują swoje rozwiązania przed jurorami  i publicznością. Jury złożone z przedstawicieli Plug and Play oraz Śląskiego Funduszu Rozwoju, wybierze spośród finalistów zwycięzcę i dwóch laureatów, którym wręczy kolejno 100 tys., 30 tys.  i 20 tys. zł.

Solista-hologram na żywo z orkiestrą 

Wisienką na torcie wydarzeń towarzyszących Europejskiemu Forum Przyszłości będzie gala  marszałka województwa śląskiego, która odbędzie się 6 października w Filharmonii Śląskiej.  Holograficzna postać muzyka na żywo połączy się z fortepianem stojącym na estradzie,  a orkiestra Filharmonii zagra wraz z wirtualnym solistą. Zabrzmią utwory Wojciecha Kilara i Adama  Wesołowskiego. Projekcja hologramu będzie możliwa dzięki zastosowaniu ekranu mgłowego.

– To polski wynalazek, który pozwala na wyświetlanie obrazów na bardzo cienkiej warstwie powietrza o zwiększonej wilgotności. Niemal niewidoczna powierzchnia, na której pojawiają się hologramy  sprawia, że elementy projekcji stają się integralną częścią tego, co jednocześnie dzieje się na estradzie na żywo

– tłumaczy Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej.

Debaty młodych, jubileusze i e-sport 

Pozostałe wydarzenia towarzyszące Europejskiemu Forum Przyszłości, to turniej debat oksfordzkich dla uczniów szkół średnich z województwa śląskiego, jubileuszowe gale Katowickiej  Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Kolei Śląskich, które podczas EFP będą świętowały,  odpowiednio, 25- i 10-lecie działalności, a także e-sportowy turniej kwalifikacyjny CS:GO  do Narodowej Drużyny Esportu.

– Emocji z pewnością nie zabraknie. Przyjeżdżają najlepsze zespoły w kraju, które powalczą o prawo startu w Mistrzostwach Grupy Wyszehradzkiej.  Na potrzeby turnieju szykujemy bardzo ciekawą scenę oraz przestrzeń wokół niej. Zmagania  o wyjazd do Budapesztu będzie też można śledzić w Internecie, na platformie Twitch. Wierzymy,  że widzowie będą zadowoleni z produkcji, jaką dla nich przygotujemy

– mówi Łukasz Trybuś,  prezes Stowarzyszenia Sportów Elektronicznych, która buduje struktury wspierające  działalność graczy oraz środowisk esportowych. 

Goście Forum będą mogli także zobaczyć Park Śląski z perspektywy Kolei Linowej Elki oraz zwiedzić z przewodnikiem niedostępne na co dzień zakamarki Stadionu Śląskiego.  

Ostatnie miejsca 

Rejestracja na Europejskie Forum Przyszłości dobiega końca. W systemie na stronie www.efp-silesia.pl zostały ostatnie miejsca.


 

 

 Źródło: niezalezna.pl, mat. pras.

materiał partnera
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo