Sondaż: Polacy chcą przedłużyć stan wyjątkowy

Ponad połowa Polaków jest zdania, by stan wyjątkowy w strefie przygranicznej przedłużyć do momentu rozwiązania kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią.

fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Jak stwierdza gazeta, stan wyjątkowy ma formalnie dobiec końca 1 października, a z nieoficjalnych informacji wynika, że zostanie przedłużony aż do grudnia. Według sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", większości Polaków taka możliwość nie przeszkadza.

Ankieterzy zadali respondentom pytanie: "Kiedy powinien być zniesiony stan wyjątkowy w województwach graniczących z Białorusią?". Największa grupa, bo 52,6 proc., udzieliła odpowiedzi: "stan wyjątkowy trzeba utrzymać do momentu rozwiązania problemu z falą migrantów/uchodźców". 36,3 proc. twierdzi, że stan wyjątkowy musi być zniesiony "jak najszybciej", a zdania nie miało 11,1 proc.

Jak przypomina dziennik, stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią obowiązuje od 2 września. Obejmuje 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim, w których przy wjeździe pojawiły się specjalne tablice. Na ich terenie trzeba nosić przy sobie dowód tożsamości lub legitymację szkolną, obowiązuje tam zakaz zgromadzeń i imprez masowych, a praca dziennikarzy została ograniczona. "To wszystko z powodu zwiększonej liczby migrantów, którzy próbują dostać się do Polski z Białorusi oraz rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-21" - zwraca uwagę dziennik.

Badanie IBRiS dla "Rz" zostało przeprowadzone 24-25 września 2021 r. na 1100-osobowej grupie respondentów; metodą CATI.

 

Źródło: niezalezna.pl, "Rz", PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo