Przedsiębiorcy nie zostaną bez wsparcia

65% średniego przychodu z ostatnich trzech miesięcy – tyle wynosić ma rekompensata, dla przedsiębiorców działających na terenach objętych stanem wyjątkowym. Chodzi o ponad 180 miejscowości w części województw podlaskiego i lubelskiego. Dziś nad ustawą w tej sprawie pochyli się Senat. Jak zapowiada senator Maria Koc, jeśli sytuacja na granicy się nie poprawi, podmioty gospodarcze mogą spodziewać się większego wsparcia.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47013882

Zakończyły się posiedzenia senackich komisji nad ustawą o rekompensatach dla przedsiębiorców. Jeśli zostanie ona uchwalona, wsparciem objęte zostaną podmioty działające między innymi w branżach turystycznej i hotelarskiej, ale również przewodnicy oraz piloci. Co ważne, zgodnie z ustawą nie będą oni musieli udowadniać przychodu, a pieniądze w ramach rekompensaty będą wolne od podatku.

- Wydaje się, że 65% to sprawiedliwa rekompensata, bo dotyczy ona przychodów za miesiące letnie – czerwiec, lipiec, sierpień, czyli za najlepsze miesiące dla ruchu turystycznego

 - mówiła dziś w TVP Info przewodnicząca Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, senator Maria Koc.

Według ustawy wojewodowie, podlaski i lubelski, będą zobligowani do wydania decyzji w sprawie rekompensat w ciągu 14 dni, od otrzymania wniosku.

Jak zapowiada Koc, w przypadku braku poprawy sytuacji na granicy z Białorusią, rząd nie zostawi przedsiębiorców bez pomocy.

- Gdyby było tak, że będą kolejne miesiące stanu wyjątkowego, to za te miesiące przedsiębiorcy też otrzymają rekompensaty. - uspokaja polityk.

- Presja migracyjna rośnie. Na wschodniej granicy Polski. Coraz więcej jest nielegalnych przekroczeń granicy i tysiące tych nielegalnych imigrantów przebywa już na terenie Białorusi. Oni są zdeterminowani, żeby przedostać się na teren Unii Europejskiej, więc problem nie znika, tylko się nasila. Więc trzeba myśleć też o tym w perspektywie, no być może, przedłużenia stanu wyjątkowego, ale jest to decyzja pana prezydenta, jest to decyzja polskiego rządu, nie będziemy wybiegać w przyszłość. Jeśli tak by się stało, że stan wyjątkowy zostanie przedłużony, rekompensaty będą dalej wypłacane

– wyjaśniła. 


 

 

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo