Budżet wyższy o 80 mld złotych? Premier przedstawia szczegóły noweli budżetowej na 2021

O ok. 80 mld złotych większe dochody budżetowe przewiduje nowelizacja ustawy budżetowej na 2021 r. Dodatkowe środki popłyną m.in. do samorządów, na infrastrukturę drogową i kolejową oraz ochronę zdrowia.

fot. Adam Guz/KPRM

Szef rządu, mówiąc dzisiaj na konferencji o nowelizacji budżetu na 2021 rok wskazał, że takiej nowelizacji można dokonać, kiedy sytuacja finansów jest zła, bądź wtedy, kiedy jest lepsza od spodziewanych.

- Pan Tusk z panem Rostowskim musieli robić nowelizację w 2013 r. kiedy było źle, kiedy zabierali pieniądze, kiedy tych pieniędzy nie było, bo nie było umiejętności zarządzania budżetem. My dzisiaj mamy zupełnie odwrotną sytuację, kiedy na skutek lepszych dochodów, kiedy na skutek uszczelnień, które wdrażamy pojawia się więcej pieniędzy w budżecie, więcej dochodów

 - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że dochody budżetowe okazały się zdecydowanie wyższe od wcześniej planowanych i sięgają one do 80 mld zł.

W noweli budżetowej dochody mają wynieść blisko 483 mld (dla porównania - w ustawie budżetowej jest to 404 mld).

Szef rządu wskazał ponadto, że również zakładany pierwotnie wzrost PKB będzie wyższy i ukształtuje się nieco poniżej 5 proc. PKB, przewidywany jest w wysokości 4,8 do 4,9 proc.

- To bardzo solidny wzrost

 - zaznaczył. 

W ramach nowelizacji budżetowej, zwiększony zostanie bufor dla jednostek samorzadu terytorialnego, o ok. 10 mld złotych większe będą środki na drogi i koleje. Dodatkowe ponad 2 mld zł skierowane zostanie na bezpieczeństwo publiczne, a 1 mld zł - na inwestycje w nauce wyższej.

1 mld złotych przekazany będzie także dodatkowo na ochronę zdrowia. 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo