Burza po słowach minister turystyki

Za skandaliczne uznano słowa hiszpańskiej minister turystyki, która w związku z wybuchem wulkanu na kanaryjskiej wyspie La Palma zachęcała do korzystania z… „atrakcji turystycznej”.

Erupcja wulkanu na wyspie La Palma
twitter.com/JacopoKNatale

Hiszpańska minister ds. przemysłu, handlu i turystyki Reyes Maroto zachęcała w poniedziałek turystów zagranicznych do odwiedzenia kanaryjskiej wyspy La Palma, gdzie w ub. niedzielę wybuchł wulkan Cumbre Vieja. Minister podała jako przykład Islandię, gdzie rozwija się turystyka wulkaniczna. 

Jedną z atrakcji turystycznych La Palmy są właśnie wulkany.
- przekonywała w rozmowie z Canal Sur Radio.

Według Maroto, „wybuch wulkanu to okazja do zobaczenia wspaniałego spektaklu natury, zawsze z zachowaniem środków ostrożności”. 

Możliwość zobaczenia tego na własne oczy jest czymś niespotykanym, ostatni raz wulkan na wyspie La Palma wybuchł 50 lat temu.
- przekonywała minister.

Zapewniała jednocześnie, że wyspa nadal jest otwarta dla turystów, którzy mogą przyjeżdżać bez obawy. 

Jeżeli ich hotel byłby zagrożony (przez płynącą lawę lub popiół wulkaniczny) zostaną przeniesieni do innego, aby mogli cieszyć się wakacjami i tym, co dała nam natura.
- mówiła Reyes Maroto.

Zgodnie z wytycznymi Marot, Hiszpański Instytut Turystyki (Turespana) oraz ambasady kraju mają udzielać wszelkich informacji „dla tych, którzy chcą bezpośrednio zobaczyć ten wspaniały spektakl natury”. Do tej pory nie ma restrykcji w podróżowaniu na La Palmę, przestrzeń powietrzna pozostaje otwarta, a hotele działają bez przeszkód. Według Hiszpańskich Portów Lotniczych (Aena), widoczność jest dobra i to linie lotnicze mają decydować, czy zamkną ruch powietrzny na La Palmę. Dyrekcja marynarki handlowej w Santa Cruz de Tenerife zakazała jednak żeglugi na wybrzeżu bliskim erupcji wulkanu w obawie przed napływem lawy.

Po słowach minister Maroto w hiszpańskim parlamencie rozgorzał ostry spór. Wielu politykom nie spodobały się zachęty do turystyki wulkanicznej. Uznano je za niestosowne i zwracano uwagę, że słowa padają w czasie, kiedy setki osób traci cały swój majątek.

Sytuacja jest dość poważna. Od niedzieli przez osiem szczelin Cumbre Vieja wydostaje się magma. Do tej pory ponad 5,5 tys. osób zostało prewencyjnie ewakuowanych z zagrożonych terenów. Płynąca w kierunku morza rozżarzona lawa strawiła ponad sto domów, siedem dróg i szkołę. Wiele innych dróg zostało zamkniętych dla ruchu. Zniszczeniu uległy pola uprawne.

Na zdjęciu z satelity Terra Modis należącym do NASA wciąż widać kolumnę dymu z erupcji wulkanu. Mieszkańcy ponad 40 nowych domostw zostali ewakuowani w nadmorskiej gminie Tazacorte wobec przewidywań, że lawa dotrze do wybrzeża w poniedziałek około godziny 20.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo