Amerykańskie Strykery na ukraińskiej ziemi. Kijów gotowy na manewry Rapid Trident 2021

Już w poniedziałek na ukraińskim poligonie w Jaworowie wystartują manewry wojskowe Rapid Trident 2021. W tegorocznej edycji ćwiczeń, która potrwa do 1 października weźmie udział 6 tysięcy wojskowych z 15 państw, w tym żołnierze z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Polski.

Siły Zbrojne Ukrainy

Manewry Rapid Trident 2021, które wystartują 20 września i będą realizowane w Międzynarodowym Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim mają potrwać do 1 października.  Rapid Trident mają służyć podniesieniu poziomu wyszkolenia i efektywność wojsk ukraińskich, a także poprawić kompatybilność Sił Zbrojnych Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i innych członków NATO oraz krajów partnerskich.

Stany Zjednoczone podczas tegorocznej edycji będą reprezentowane przez oddziały 81.   Brygadowy Zespołów Bojowy (81st Stryker Brigade Combat Team) operujący w ramach Gwardii Narodowej Waszyngtonu (Washington Army National Guard). Warto zauważyć, że 81. Brygadowy Zespół Bojowy stacjonuje na Ukrainie od kwietnia 2021 roku w ramach JMTG-U. Poza wojskowymi z Ukrainy i USA w ćwiczeniach wezmą udział również wojskowi z Polski, Niemiec, Gruzji, Kanady, Bułgarii, Wielkiej Brytanii Turcji, Rumunii, Mołdawii, Litwy oraz Włoch a także Jordanii oraz Pakistanu. 
 


Rapid Trident 21 kontynuuje ponad 25-letnie partnerstwo pomiędzy USA i Ukrainą. Dzięki wysiłkom takim jak Rapid Trident 21 oraz Połączona Wielonarodowa Grupa Szkoleniowa na Ukrainie ( Joint Multinational Training Group - Ukraine - JMTG-U) armia amerykańska wspiera trwające wysiłki szkoleniowe i wzmocnione zdolności obronne Ukrainy. Warto zauważyć, że manewry Rapid Trident zostały zapoczątkowane w roku 2006.

Rapid Trident 21 to ostatnia faza szkolenia oraz wydarzenie kulminacyjne intensywnego i realistycznego corocznego ćwiczenia przygotowującego jednostki ukraińskich sił lądowych do wyzwań rzeczywistych sytuacji i rozmieszczeń - informuje w komunikacie  dowództw wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych dla Europy i Afryki (US Army Europe and Africa).


Podczas ćwiczeń planowane jest wspólne lądowanie ukraińskich i amerykańskich spadochroniarzy z amerykańskiego wojskowego samolotu transportowego C-130.


 

 

 Źródło: Siły Zbrojne Ukrainy, US Army Europe and Africa, niezalezna.pl

##NATO #Jaworów #Wojsko Polskie #armia amerykańska #siły zbrojne Ukrainy #Rapid Trident #manewry wojskowe

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo