Prezydent wspiera Zjednoczoną Prawicę. A co myśli o „Polexicie”? „Członkostwo w UE jest zdobyczą cywilizacyjną”

Chcę, żeby polityka Zjednoczonej Prawicy była kontynuowana; taką ambitną politykę jest w stanie kontynuować tylko ZP; mam nadzieję, że będą tacy, którzy nadal będą tworzyć tę większość parlamentarną - powiedział prezydent Andrzej Duda. Prezydent zapewnił też, że Polska nie tylko chce należeć do Unii Europejskiej, ale chce ją też współtworzyć.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Prezydent liczy na Zjednoczoną Prawicę

Duda został zapytany w wywiadzie opublikowanym w "Polska Times", czy nie martwi się o przyszłość Zjednoczonej Prawicy.

"Martwię się, dlatego że uważam, że polskie sprawy były i są dobrze prowadzone. W naszym kraju bardzo wiele zmieniło się zdecydowanie na lepsze. Zjednoczona Prawica to w ogóle nowa jakość, od 2015 roku zupełna zmiana sposobu myślenia i patrzenia na Polskę"

- powiedział prezydent, wyliczając podjęte w ostatnich latach inwestycje.

"Chcę, żeby ta polityka była kontynuowana. Ci, którzy rządzili w latach 2007-2015, z którymi ja się fundamentalnie nie zgadzam co do ich pomysłu w kwestii rozwoju kraju i co do sposobu realizacji przez nich polityki oraz podejścia do spraw społecznych, już mieli swój czas"

- podkreślił Duda.

Przypomniał, że to właśnie wtedy podwyższono wiek emerytalny. "A obniżenie wieku emerytalnego to był jeden z najważniejszych postulatów mojej kampanii 2015 roku i zrobiliśmy to - to był mój projekt i moje zobowiązanie" - dodał.

Prezydent wyliczał, że Zjednoczona Prawica m.in. zapewniła wzrost płacy minimalnej, wprowadziła 13. i 14. emerytury, czy program 500 plus. "Nie mam wątpliwości, że dzisiaj taką ambitną politykę jest w stanie kontynuować tylko Zjednoczona Prawica. Mam nadzieję, że to będzie w parlamencie przez mądrych ludzi rozumiane. I że będą tacy, którzy nadal będą tę większość parlamentarną tworzyć, na co bardzo liczę" - oświadczył.

Współpraca PiS z Kukiz'15

Duda został też zapytany o tzw. ustawę antykorupcyjną, która jest elementem współpracy PiS z Kukiz'15. Prezydent podkreślił, że wszystkie działania, które służą zwalczaniu korupcji w sposób rozsądny mają jego poparcie, jeżeli tylko są zgodne z konstytucją.

W wywiadzie padło również pytanie o rekonstrukcję rządu. "Od oceny pracy ministrów jest pan premier i większość parlamentarna, czyli Zjednoczona Prawica. W dobrych sprawach, które służą Polsce, staram się zawsze z każdym współdziałać" - powiedział prezydent.

Polexitu nie będzie

Prezydent został zapytany o ostre słowa wobec UE, które padają z ust przedstawicieli partii rządzącej, m.in. o "brukselskiej okupacji", a także swoją wypowiedź o "wyimaginowanej wspólnocie".

"Projekt europejski jest czymś, do czego jestem przywiązany osobiście (...). Członkostwo w UE jest zdobyczą cywilizacyjną i my nie tylko chcemy do Unii należeć, ale również ją współtworzyć: Unię będącą w bliskich relacjach z USA, Unię otwartą na nowych członków i szanującą suwerenność swoich państw"

- podkreślił Duda.

"Kryzys Unii, do którego niestety przyczyniają się obecnie również niektórzy komisarze, jest więcej niż widzialny. Obecna Komisja narusza traktaty, przyznaje sobie pozatraktatowe uprawnienia i niekiedy otwarcie mówi, że działa na zasadach polityki, a nie prawa"

- dodał prezydent.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#polityka

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo