Grupy grzybiarzy z Rumunii szturmują podkarpackie lasy

Na Podkarpaciu w lasach Beskidu Niskiego, głównie w nadleśnictwach Dukla i Rymanów, podobnie jak w poprzednich latach pojawiły się grupy grzybiarzy z Rumunii.

maxpixel

- W lasach grzybiarze przemieszczają się tyralierą. Po dokładnym zebraniu w jednym miejscu przemieszczają się w inną okolice

- powiedział w środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Następnie grzyby są sortowane, pakowane, a później ładowane do samochodów. Z Polski wyjeżdżają m.in. przez polsko-słowackie przejście graniczne w Barwinku.

W podobny sposób grupy grzybiarzy z Rumunii pozyskiwały grzyby w poprzednich latach. Ich działanie spotyka się z niezadowoleniem polskich grzybiarzy, którzy o sprawie informują m.in. leśników.

Jak zaznaczył rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie, "zbierania grzybów przez obywateli Rumunii nie można traktować inaczej niż w przypadku naszych grzybiarzy".

- Nasze prawo nie limituje możliwości zbioru runa leśnego

- dodał.

Straż Leśna interweniuje w momencie popełnienia przez nich wykroczeń. - Do tej pory strażnicy nałożyli ok. 20 mandatów, z czego 15 w ostatni weekend, m.in. za wjazd samochodem do lasu lub zaśmiecanie - mówił Marszałek.

Jednocześnie przypomniał, że w Polsce lasy są ogólnodostępne. - W związku z tym każdy, jeśli tylko nie łamie przepisów dotyczących zachowania się w lasach, może zbierać grzyby -zauważył.

W ocenie rzecznika krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, "w ostatnich dniach trwające od kilku tygodni zjawisko osłabło".

- Pogoda sprawia, że w lasach jest znacznie mniej grzybów. Zatem problem powoli zaczyna zanikać

- podkreślił.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo