Premier przedstawił Podatkowy Polski Ład. Jego najważniejsze założenia

Najważniejsze zmiany w podatkowym "Polskim Ładzie" dotyczą wysokości i zasad rozliczania składki zdrowotnej, zasad rozliczania ulg podatkowych, konstrukcji ulgi na powrót oraz stawek tzw. estońskiego CIT-u - wynika z informacji przedstawionych przez Kancelarię Premiera. Dzisiaj szef rządu opowiadał na konferencji prasowej o założeniach "Polskiego Ładu". Zapraszamy do podsumowania najważniejszych wątków.

https://twitter.com/PremierRP

Kwota wolna od podatku

"Dzisiaj podatki płaci się już od 3 tys. zł. Zmiana zasadnicza to poziom 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Podatki będzie się płaciło od 30 000 zł rocznie. Podnosimy drugi próg podatkowy na 120 tys. zł" - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zapewniał, że dla 90 procent podatników nowe rozwiązania będą korzystne lub neutralne. Na zmianach ma zyskać niemal 18 milionów polskich obywateli.

 


Emerytury bez podatku

Drugą kwestią, dotyczącą dużej ilości obywateli, jest sprawa podatków od emerytur. Według założeń Podatkowego Polskiego Ładu emerytura o wysokości do 2500 złotych będzie zwolniona z podatku. W przypadku większych uposażeń, podatek będzie płacony tylko od kwoty, o którą dana emerytura przekracza 2500 złotych.


Estoński CIT jeszcze atrakcyjniejszy

Przedsiębiorców zainteresować powinny zmiany w Estońskim CIT. Zniesiony zostanie limit przychodów, opodatkowanie na wejściu i wyjściu z programu a do takiej formy opodatkowania dołączyć mogą teraz także spółdzielnie, spółki komandytowo-akcyjne i spółki komandytowe.

Zmieniło się opodatkowanie dla małych CIT-owców, którzy teraz zapłacą podatek w wysokości 20, a nie 25 procent. Analogicznie, więksi podatnicy zamiast 30 procent, zapłacą 25 procent podatku.


Składka zdrowotna

Zmiany dotyczyć będą także wysokości składki zdrowotnej, dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtowo. Poniżej przedstawiamy także różnice dla wielkości poszczególnych zarobków. Składki nie będzie można za to odliczyć od podatku.

Nasz plan jest jasny, sprawiedliwy system połączony z wielką inwestycją, służbą zdrowia. Służba zdrowia to jeden z najbardziej niedoinwestowanych obszarów w naszej rzeczywistości. Trzecia Rzeczpospolita miała niewiele serca do finansowania służby zdrowia

- mówił premier.

 


Samorządy

Na konferencji premiera obecny był również wiceminister finansów Sebastian Skuza, który przedstawił założenia dotyczące wsparcia dla samorządów. "Wdrażamy działania wzmacniające ich finanse w 3 obszarach: stabilizacja dochodów, rozwiązania proinwestycyjne i rozwiązania przejściowe" - mówił wiceminister.


Domy na zgłoszenie

"Czwarta ustawa przyjęta na Radzie Ministrów to "Dom Bez Formalności" do 70 m2. Procedura będzie bardzo uproszczona - bez konieczności książki budowy, zatrudniania kierownika budowy - żeby Polacy mogli szybko przystąpić do realizacji marzeń o własnym mieszkaniu i domu" - mówił premier.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, twitter.com, KPRM

#Polski Ład #Podatkowy Polski Ład #podatki #emerytura bez podatku #Mateusz Morawiecki

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo